Lekarz, pielęgniarka, rehabilitant - to zawody przyszłości. Już teraz w polskiej ochronie zdrowia brakuje kadr, w przyszłości ten deficyt się pogłębi.

W 2030 roku 2 miliony ludzi będzie miało ponad 80 lat, a niemal co czwarty obywatel przekroczy 60. rok życia. Starzejące się społeczeństwo nie poradzi sobie bez dużej liczby fachowców od opieki zdrowotnej. Końcówka lat 90. i początek 2000 były ostatnimi, w których wielka fala zwolnień dotknęła pracowników ochrony zdrowia. Dziś rosnące w całym kraju wskaźniki bezrobocia omijają zawody medyczne - pisze Kurier Lubelski.

Urszula Żolińska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie mówi, że bezrobocie w zawodach medycznych jest dziś niewielkie, ponieważ dla fachowców w białych fartuchach jest bardzo dużo ofert pracy. - W drugim półroczu 2008 roku zarejestrowało się u nas, jako osoby bezrobotne, 97 lekarzy, a na koniec roku w rejestrach bezrobotnych figurowało już tylko 29 z nich. Podobnie sytuacja wygląda w grupie zawodowej pielęgniarek. W II półroczu zarejestrowanych - jako bezrobotni - było 310 osób, a na koniec już 255 - przedstawia dane Urszula Żolińska.

Jak podaje gazeta z rejestrów WUP w Lublinie wynika, że oprócz owych 29 lekarzy medycyny i 255 pielęgniarek zarejestrowanych jako bezrobotni, bez pracy na koniec ubiegłego roku, było 17 dentystów, 13 farmaceutów oraz 57 położnych, a także trzech optyków i 14 higienistek.

– W porównaniu z innymi zawodami skala bezrobocia w zawodach medycznych jest niewielka, a w przypadku lekarzy, dentystów czy pielęgniarek wynika ona bardziej z podjętych przez te osoby decyzji życiowych niż braku ofert pracy – dodaje Żolińska.

Dr Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, potwierdza, że medycy już teraz nie mają wielkich trudności ze znalezieniem pracy, a w perspektywie kilkunastu lat oraz tendencji demograficznych, należy liczyć się z tym, że wybór tego zawodu wykluczy zmaganie się z bezrobociem. - Nasi absolwenci zawsze byli cenionymi pracownikami. Zawody medyczne cieszą się w Polsce także niezmiennie wysokim prestiżem społecznym, choć przez lata ta pozycja nie wiązała się z odpowiednio wysokimi gratyfikacjami finansowymi. Jednak powoli zaczyna się to zmieniać. Deficyt kadr sprawił, że wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek uległy podwyższeniu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH