KRUS: reforma owszem, ale pod warunkami... Od października 2009 r. zróżnicowano opłaty dla gospodarstw powyżej 50 ha; najwyższa stawka wynosi 392 zł (dla gospodarstw powyżej 300 ha)...

16 mld zł w tym roku dopłaci podatnik do zadań realizowanych przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

I choć od kilkunastu miesięcy specjalny zespół pracuje nad kształtem reformy KRUS, to mało realne jest, by doszło do niej pod rządami koalicji PO i PSL. Członek tego ostatniego i zarazem minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział „Rzeczpospolitej” i radiowej „Jedynce”, że reforma będzie wówczas, gdy parytet dochodowy ((na jedną osobę w gospodarstwie) rolników będzie wynosił 85 proc. średniej krajowej. Dziś, wg GUS, wynosi on 887 zł, czy 82 proc. owej średniej. Sawicki i PSL kwestionują poprawność tych danych i uważają, że „parytet dochodowy rolników w stosunku do ludności pozarolniczej wynosi obecnie ok. 70 proc.”.

Nadal płatności rolników do KRUS nie są warunkowane osiąganymi dochodami. Od października tego roku zróżnicowano opłaty dla gospodarstw powyżej 50 ha; najwyższa stawka wynosi 392 zł (dla gospodarstw powyżej 300 ha). Dla porównania przedsiębiorca prowadzący działalność musi co miesiąc przekazywać 839 zł na ubezpieczenia emerytalne, społeczne i Fundusz Pracy.

Ubezpieczenie społeczne rolników uregulowane ustawą z 20 grudnia 1990 r. Zobowiązanie Kasy do uporządkowania i realizacji zadań wyodrębnionych z powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego, w tym: prowadzenia w KRUS działalności prewencyjnej, rehabilitacji leczniczej i odrębnego orzecznictwa lekarskiego, oznaczało zasadniczy przełom w systemie ubezpieczeń społecznych.
Obecnie do Kasy należy ok. 1,8 mln osób. Obsługuje ich 49 oddziałów. Do 1990 r. emerytury rolnicze wprowadzone przez Edwarda Gierka wypłacał ZUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH