KIG: za równością i przejrzystością zasad kontraktowania KIG podkreśla znaczenie ochrony zdrowia, jako istotnej dziedziny gospodarki narodowej...

Krajowa Izba Gospodarcza wytyka błędy w koszyku gwarantowanych świadczeń medycznych.

Komitet Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej pozytywnie ocenia inicjatywę Ministerstwa Zdrowia w zakresie uporządkowania przepisów związanych ze świadczeniem gwarantowanych usług medycznych. Należy jednak wydłużyć okres dostosowawczy w zakresie warunków świadczenia usług w odniesieniu do wymagań technicznych i sanitarnych. W obecnej sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej proponowane przez Ministerstwo Zdrowia terminy spowodują drastyczne zmniejszenie liczby placówek, w tym praktyk pielęgniarek i położnych, spełniających warunki kontraktowania świadczeń medycznych w NFZ.

„Przepisy w zakresie wymagań dotyczących kadry medycznej w warunkach polskiej służby zdrowia są nierealistyczne. W szczególności dotyczy to liczby lekarzy w stacjach dializ. Przy obecnej liczbie specjalistów i trybie kształcenia należy zmniejszyć liczbę stacji dializ lub skrócić ich czas pracy, aby spełnić warunki kontraktowania usług w NFZ” - czytamy w komunikacie przewodniczącego Komitetu Zdrowia KIG, dr. Waldemara Skawińskiego

Rozwiązania te, zdaniem Izby, wbrew intencjom ustawodawcy nie podniesie standardu świadczeń, ponieważ  utrudni dostęp pacjentów do świadczeń gwarantowanych. Niedopuszczalne i niezgodne z ustawą o ochronie konkurencji, według KIG, jest różnicowanie warunków kontraktowania usług medycznych w NFZ przez nowych kontrahentów i placówki przedłużające dotychczasowe umowy. Dotyczy to w szczególności różnych terminów dostosowawczych dla wymienionej grup świadczeniodawców.

Krajowa Izba Gospodarcza zwraca uwagę na niską jakość stanowionego prawa w  procesie asymilacji warunków umów określonych przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. W szczególności dotyczy to zmiany określenia „transport” na „transport medyczny”, co nie jest istotne dla jakości świadczeń medycznych, ale zwiększa koszty, które pokrywa NFZ.

KIG podkreśla znaczenie ochrony zdrowia, jako istotnej dziedziny gospodarki narodowej. Dotyczy to nie tylko budżetu, ale także w równym stopniu potencjału zdrowotnego. Dlatego przy pracach legislacyjnych w ocenie skutków regulacji należy rozważać nie tylko finanse NFZ i Ministerstwa Zdrowia, ale również warunki rentowności zakładów opieki zdrowotnej i wpływ na zdrowie społeczeństwa.

Organizacja uważa, że w ramach rozwiązań systemowych potrzebne jest przyspieszenie prac nad projektem ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH