KGHM nie wyklucza przejęcia szpitala w Lubinie. Powstanie miedziowy holding medyczny?

W połowie lipca media informowały, że jedna z największych i najbogatszych spółek w kraju KGHM Polska Miedź S.A. "wchodzi w medycynę". Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie (dawniej ZOZ Szpital Powiatowy) być może zostanie drugą szpitalną placówką wchodzącą w skład Miedziowego Centrum Zdrowia S.A., którego udziałowcem jest KGHM.

Historia opieki zdrowotnej związanej z przemysłem miedziowym sięga 1964 roku. Obwodowa Przychodnia Górnicza w Lubinie obejmowała wówczas opieką 8900 osób. Po latach, 18 września 1995 r., KGHM Polska Miedź S.A. podjęła decyzję o powołaniu spółki akcyjnej Miedziowe Centrum Zdrowia (utworzyły ją KGHM, Dolnośląska Spółka Inwestycyjna S.A. oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "Cuprum").

To już nie jest "medycyna zakładowa"
Z czasem w prowadzonym przez spółkę MCZ szpitalu utworzono nowe oddziały, poradnie i pracownie diagnostyczne. Jak zapewnia Edward Schmidt, prezes zarządu MCZ, dzisiaj już błędne jest skojarzenie, że spółka świadczy usługi medyczne jedynie dla pracowników KGHM i jest jakby nową formą dawnych szpitali i przychodni zakładowych.

- Leczymy mieszkańców całego regionu regionu. Jego specyfika sprawia jednak, że większość mieszkańców w jakiś sposób jest związana z Zagłębiem Miedziowym - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prezes Schmidt. - Prawie 70 proc. naszych przychodów to efekt kontraktów NFZ. Pozostała część to wpływy z abonamentów medycznych otwartych oraz usług jakie świadczymy innym podmiotom medycznym oraz osobom prywatnym.

Miedziowe Centrum Zdrowia od wielu lat jest na finansowym plusie. Przychody spółki wynoszą obecnie 120 mln złotych i rosną ok. 10 proc. rok do roku. MCZ także inwestuje. - W październiku br. uruchomimy nową przychodnię w Legnicy dla ok. 25 tysięcy pacjentów, w której zlokalizowane zostały liczne poradnie specjalistyczne, gabinety zabiegowe i pracownie diagnostyczne oraz zaplecze rehabilitacyjne. Cała inwestycja to prawie koszt 27 mln zł - mówi Edward Schmidt.

Mogą skorzystać obie strony
Już przed laty w KGHM powstała koncepcja stworzenia swoistego holdingu medycznego. Jak potwierdza Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM, w 2012 MCZ roku brał udział w ogłoszonym przez starostwo powiatowe w Lubinie przetargu związanym z zakupem udziału w Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie.

- Koncepcja stworzenia holdingu medycznego - czy może raczej - sieci szpitali, oparta jest na założeniu, iż koncentracja usług medycznych i centralne zarządzanie może się przyczynić do bardziej efektywnego dysponowania środkami z NFZ. Mimo zaangażowania się spółki w przetarg na zakupu udziałów w RCZ, wycofano się ostatecznie z tego postępowania - dodaje Dariusz Wyborski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH