KGHM TFI zainteresowane zakupami kolejnych uzdrowisk

Na przejęcie i modernizację sześciu uzdrowisk KGHM TFI wydało już 250 mln zł. Większość z nich leży na Dolnym Śląsku. Czy dołączy do nich uzdrowisko Lądek-Zdrój-Długopole?

Jak informuje Rzeczpospolita, KGHM TFI zainwestowało już w przejęcie i modernizację uzdrowisk w Połczynie-Zdroju, Świeradowie Zdroju-Czerniawie, Cieplicach oraz trzech z czterech uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej (Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój). W zasięgu zainteresowania spółki córki miedziowego koncernu KGHM jest także Lądek-Zdrój-Długopole, najstarsze polskie uzdrowisko.

W Polsce działa kilkadziesiąt uzdrowisk, z których większość już jest w prywatnych rękach. Do Skarbu Państwa należy siedem, z których sześć rząd zamierza sprywatyzować. Przedstawiciele branży nie dostrzegają negatywnych skutków dotychczasowych prywatyzacji.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. Obecnie znajdują się one jednak w rozporządzeniu zawierającym wykaz zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które nie będą podlegać prywatyzacji. Resort musi znowelizować to rozporządzenie. Gdyby tak się stało, w wykazie pozostałoby tylko jedno uzdrowisko - Krynica-Zdrój.

Dolnośląskie Uzdrowisko Lądek-Długopole będzie ostatnim prywatyzowanym uzdrowiskiem w regionie; blisko sfinalizowania prywatyzacji jest Uzdrowisko Szczawno-Jedlina.

Zdaniem prezesa zarządu Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A Zbigniewa Piotrowicza prywatyzacja uzdrowisk w regionie nie pociągnęła za sobą negatywnych skutków. Nie widać również jednak wielu korzyści z prywatyzacji, na przykład boomu inwestycyjnego: być może inwestorzy przesunęli te działania na kolejne lata. Zdaniem prezesa Piotrowicza prywatyzacja nie oznacza pogorszenia współpracy z NFZ czy ograniczenia w pozyskiwaniu środków unijnych. Może być wręcz przeciwnie: inwestycje prowadzone przez potencjalnego właściciela mogą spowodować, że uzdrowisko przedstawi NFZ korzystniejszą ofertę. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH