Jeszcze do końca nie wiemy, jak zmienimy POZ. Jest czas na dyskusję... Projekt ustawy o POZ określa, że to lekarz będzie koordynatorem, ale w strategii dla zdrowia ministra Radziwiłła zapisano, że to zespół POZ koordynuje opiekę. Fot. Fotolia

Kto i na jakim etapie będzie koordynował drogę pacjenta w systemie, jak ma funkcjonować budżet powierzony, jak mierzyć jakość opieki w podstawowej opiece zdrowotnej. To niektóre pytania, na które starali się odpowiedzieć eksperci podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

W art. 4 projektu ustawy o POZ ministerstwo wskazuje, że to lekarz POZ jest koordynatorem opieki nad pacjentem w cały systemie ochrony zdrowia, ale nie ma tam podanych określonych narzędzi.

 - Już na poziomie POZ trzeba jasno określić, które obowiązki i w jakim stopniu - jeśli chodzi o pielęgnację pacjenta - przynależą pielęgniarce, a które - jeśli chodzi o ocenę stanu zdrowia pacjenta - lekarzowi - mówił na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenge Congress, Katowice, 9-11 marca) podczas sesji "Podstawowa opieka zdrowotna" Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

- To dlatego, że narzucanie zasady, iż to lekarz ma koordynować i być kierownikiem zespołu POZ wzbudza pewne kontrowersje w środowisku pielęgniarskim - przyznał Jacek Krajewski.

Dodał: - Można też wyobrazić sobie i taką sytuację, że na zasadzie więzów służbowych właściciel firmy wyznacza koordynatora, który niekonieczne musi być lekarzem albo pielęgniarką. Natomiast, gdy to płatnik podpisuje kontrakt oddzielnie z pielęgniarką, oddzielnie z lekarzem, nie wiadomo kto miałby wyznaczyć koordynatora.

Kto koordynatorem w POZ?
Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych odpowiedziała, że jest zgoda w środowisku POZ co do tego, że w małym podmiocie rzeczywiście można się porozumieć kto zostaje koordynatorem - lekarz czy pielęgniarka. Przyznała, że w przypadku dużych POZ niekoniecznie koordynatorem muszą to być oni.

Przypomniała, że pielęgniarki są specjalistkami i jest ich mało. - Skoro tak, to może zajmijmy się przede wszystkim naszymi kompetencjami. Marzy się nam pielęgniarka zdrowia rodziny, rozpoznająca potrzeby i przekazująca informacje w tym zakresie lekarzowi POZ. Ale potrzebna jest też osoba, której wiedza pozwoli ogólniej spojrzeć na problemy pacjentów, gdy działania POZ trzeba szerzej skoordynować np. z MOPS-em - rozważała.

- Zatem równie dobrze rolę koordynatora może pełnić osoba z wykształceniem w dziedzinie zdrowia publicznego, a mamy takich sporo niewykorzystanych - mówiła Zofia Małas, zaznaczając, że w tej kwestii potrzebna jest pogłębiona dyskusja.

Również konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszka Jankowska-Zduńczyk podkreślała, że kompetencje pielęgniarek i ich wiedza "absolutnie nie są w pełni wykorzystane" i już choćby z tego powodu, bardzo potrzebna jest merytoryczna dyskusja komu powierzyć koordynację opieki nad pacjentem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH