Jest projekt zmian w finansowaniu SOR-ów. Czy przestaną się zadłużać? Fot. archiwum

Do konsultacji społecznych trafił projekt zarządzenia prezesa NFZ wprowadzającego zmiany w finansowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych. - To zarządzenie jest zaporą niepozwalającą na dalsze finansowe pogrążanie dużych SOR-ów. Wyhamuje zadłużanie - mówi nam dr Andrzej Witkowski, kierujący SOR w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu.

Jak wynika z komunikatu przedstawionego przez NFZ, nowe rozwiązania jakie znalazły się w projekcie Zarządzenia zmieniającego zarządzenie Prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne (projekt opublikowany na stronie NFZ 11 maja br.) dotyczą wzrostu finansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz zmiany sposobu sprawozdawania świadczeń wykonanych w SOR.

O zmiany zabiegali konsultant krajowy i konsultanci wojewódzcy oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej. Projektowane zarządzenie jest efektem prac nad wdrożeniem nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szpitalnego oddziału ratunkowego oraz izb przyjęć, jakie zostały podjęte od kwietnia 2014 r. przez zespół złożony z 9 przedstawicieli NFZ i oraz 5 przedstawicieli środowiska lekarzy medycyny ratunkowej.

Wzór ten sam, ale inne kryteria
Uczestniczący w pracach zespołu dr Grzegorz Michalak, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej, tłumaczył nam, że zadaniem tego gremim było przede wszystkim opracowanie nowych kryteriów algorytmu służącego do obliczania stawki ryczałtu dobowego w SOR. - Dostaliśmy pewną delegację do próby urealnienia finansowania SOR, co nie będzie łatwe - mówił w czasie prac.

- Nowe kryteria miały uwzględniać zróżnicowanie wysokości stawek ryczałtu dobowego z uwagi na obsługę dużej liczby świadczeniobiorców, wykonywanie kosztochłonnych procedur, dysponowanie dużym potencjałem w postaci wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczne - wyjaśniał dr Michalak.

Uczestniczący również w pracach nad nowymi rozwiązaniami prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej podkreśla, że uwagi lekarzy spotkały się ze zrozumieniem ze strony przedstawicieli NFZ zasiadających w zespole. - Doszliśmy do konsensu, że miały się pojawić w rozporządzeniu warunki ukazujące potencjał oddziałów ratunkowych. Stworzyliśmy też listę dodatkowych, specjalistycznych procedur leczniczych i diagnostycznych. Za spełnianie tych warunków SOR-y mają uzyskiwać dodatkowe punkty, jako przeliczniki do stawki.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH