Jest porozumienie PZ i MZ: lekarze otworzą rano gabinety

Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego i minister Bartosz Arłukowicz doszli do porozumienia - poinformowało w środę (7 stycznia) rano TVN24. Gabinety lekarzy zrzeszonych w PZ mają być otwarte już w godzinach porannych. Rozmowy rozpoczęto we wtorek o godz. 16. Od początku roku większość przychodni lekarzy zrzeszonych w PZ była nieczynna.

Do późnych godzin wieczornych we wtorek (6 stycznia)  negocjujący nie przekazali mediom żadnego oficjalnego komunikatu. Negocjacje nie zostały zerwane. Trwały.

Stąd spekulacje wśród obserwatorów wydarzeń na Miodowej, że pojawiła się szansa na uzyskanie takiego konsensusu przez lekarzy rodzinnych i ministra Arłukowicza, który pozwoli na otworzenie gabinetów POZ w środę (7 stycznia).

Tuż po rozpoczęciu rozmów TVN24 podało nieoficjalną informację, że minister zdrowia nie zaproponuje Porozumieniu Zielonogórskiemu takich warunków finansowania POZ, o jakie występowali negocjujący.

Po godzinie 22 do Ministerstwa Zdrowia przybyła kolejna grupa negocjatorów z Porozumienia Zielonogórskiego: Teresa Dobrzańska-Pielichowska - wiceprezes zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Włodzimierz Bołtruczuk - członek zarządu Federacji, Mariusz Małecki - prezes podkarpackiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak wynikało wówczas z informacji przekazanych przez nich dziennikarzom, możliwość negocjacyjnego przełomu jednak się oddalała.

- Mamy ogólną informację, z której wynika, że rozmowy idą w złym kierunku, że prawdopodobnie brak jest możliwości jakichkolwiek ustępstw ze strony pana ministra - powiedział Mariusz Małecki (po g. 22, we wtorek - przyp. red).

Dodał: - Jesteśmy zdecydowani pozostać w ministerstwie tak długo, dopóki będzie możliwość otwarcia naszych przychodni. 

Minister zaprosił
Wcześniej, przed g. 16, Jarosław Krawczyk z zarządu Porozumienia Zielonogórskiego powiedział PAP, że we wtorkowym spotkaniu z ministrem zdrowia udział biorą: prezes PZ Jacek Krajewski, Marek Twardowski z zarządu, prawnik mec. Ryszard Bigosiński oraz eksperci - Marek Sobolewski i Tomasz Zieliński.

Tuż przez rozpoczęciem tych rozmów prezes PZ, Jacek Krajewski mówił dziennikarzom, że "nawet jeśli do porozumienia dojdzie o g. 7:59, to gabinety będą otwarte od g. 8" w środę.

Wcześniejsze rozmowy PZ z resortem zdrowia odbyły się 29 grudnia. Nie doszło wówczas do porozumienia, a lekarze zrzeszeni w PZ zdecydowali się nie otwierać swoich gabinetów.

Arłukowicz, zapraszając członków Porozumienia na wtorkowe rozmowy, wskazał, iż wtorek jest dniem świątecznym, więc "pacjenci nie są zakładnikami tej grupy 15 proc. lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego"; w święta działa nocna i świąteczna pomoc lekarska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH