Jest nowe zarządzenie prezesa NFZ ws. POZ

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowe zarządzenie prezesa ws. zasad funkcjonowania i finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. Zgodnie z ustaleniami MZ z Porozumieniem Zielonogórskim przewiduje ono m.in. wzrost bazowej stawki za pacjenta do 140,04 zł.

Po kilkunastu godzinach negocjacji z przedstawicielami resortu zdrowia lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego zdecydowali się w środę rano otworzyć zamknięte od Nowego Roku gabinety.

Treść zawartego porozumienia nie została upubliczniona. W środę wieczorem (7 stycznia) na stronach NFZ opublikowane zostało jednak zarządzenie prezesa, które uwzględnia poczynione ustalenia.

Zgodnie z zarządzeniem podstawowa stawka przysługująca lekarzowi za każdego zapisanego do niego pacjenta będzie wynosić w tym roku 140,04 zł. W okresie od sierpnia do grudnia, przy wyborze indywidualnej formy sprawozdawczości z wykonania badań diagnostycznych (po numerze PESEL pacjenta), lekarz otrzyma 142,08 zł. W czwartym kwartale tego roku, jeśli lekarz dodatkowo przekroczy określony przez NFZ wskaźnik wykonania badań, otrzyma 144 zł w skali roku za każdego pacjenta.

Przepisy, które weszły w życie z początkiem roku, przewidywały, że będzie to odpowiednio: 136,80 zł, 140,04 zł oraz 144 zł. Ponadto, druga stawka miała obowiązywać od lipca, czyli miesiąc wcześniej.

Nowe zarządzenie nie zmienia wysokości ustalonych wcześniej mnożników stawki ze względu na wiek pacjenta. Stawka jest podwójna w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65. roku życia. Mnożnik za pacjentów w wieku 7-19 lat wynosi 1,2, zaś za tych w grupie wiekowej 40-65 lat - 1,1.

Nie przywrócono obowiązujących do końca ub.r. mnożników za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (lekarz otrzymywał za nich potrójną stawkę), ani tzw. katarkowego (w przypadku przyjęcia co najmniej 25 proc. pacjentów z chorobami układu oddechowego stawka była zwiększana o 10 proc.).

Zarządzenie nie zmienia stawki, jaką lekarz otrzyma za wystawienie pacjentowi karty diagnostyki i leczenia onkologicznego - będzie to 50 zł.

Zarządzenie określa też maksymalny czas prowadzenia przez NFZ w jednostkach POZ kontroli w zakresie prawidłowej realizacji postanowień zawartych w umowie. W przypadku mikroprzedsiębiorców ma to być 12 dni roboczych, małych przedsiębiorców - 18 dni roboczych, średnich - 24 dni, a w przypadku pozostałych - 48 dni roboczych. Świadczeniodawca będzie musiał zostać powiadomiony o kontroli co najmniej 48 godzin przed jej rozpoczęciem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH