300 mln zł jeszcze w tym roku trafi m.in. do śląskich szpitali. Za te pieniądze będzie można chociażby spłacić długi, a są przeznaczone na realizację rządowego programu "Wzmacniania Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli". Nie trafią jednak do wszystkich lecznic, a tylko do tych dużych.

W sierpniu Rada Ministrów zdecydowała, że o dofinansowanie mogą starać się nie tylko jednostki badawczo rozwojowe (jak w ubiegłym roku), ale równie szpitale. Ale tylko utworzone przez samorządy i dysponujące ponad 400 łóżkami. W naszym regionie kryteria spełnia 10 szpitali.

- Pierwszy raz w mojej dyrektorskiej kadencji spotkałam się z sytuacją, że to centrala wychodzi z propozycją dofinansowania miejskich szpitali. Na razie czekamy na informację, ile pieniędzy zostanie nam przyznanych - mówi Marzanna Puszer, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Na ministerialnej liście znalazły się trzy bytomskie szpitale specjalistyczne, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach, WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, "Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach, Szpital im. St. Leszczyńskiego w Katowicach, Wielospecjalizacyjny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie i Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej.

- Wystąpiliśmy z wnioskiem o 5,5 miliona złotych. Nasz szpital ma dodatnie wskaźniki rentowności, ale zastrzyk finansowy pozwoli szybciej spłacić długi i będzie można realizować kolejne etapy restrukturyzacji - podkreśla Aleksandra Skowronek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Programem objęto w kraju 208 szpitali. 42 z nich, mające obecnie niewielkie kłopoty finansowe, dzięki dotacji będą mogły szybko przekształcić się w spółki kapitałowe. Z kolei 30 szpitali borykających się z problemami, ma uzyskać zerowy lub dodatni wskaźnik rentowności.

Narzekają jednak przedstawiciele miast, w których szpitale na listę się nie załapały.

- Kryterium 400 łóżek było sztywne, a świętochłowicki szpital, choć powiatowy, na pomoc w ramach tego programu liczyć nie może - mówi Rafał Świerk, wiceprezydent Świętochłowic.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH