Jeśli nie Arłukowicz, to kto? Giełda kandydatów na ministerialny fotel

Nie ustają medialne spekulacje kto zostanie ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz. Na giełdzie kandydatów do ministerialnego fotela najczęściej padają nazwiska sześciu osób: Krzysztofa Chlebusa, Jarosława Katulskiego, Beaty Małeckiej-Libery, Janusza Morysia, Sławomira Neumanna i Mariana Zembali.

Czy rzeczywiście ktoś z nich zasiądzie w najważniejszym gabinecie przy ul. Miodowej? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Ewa Kopacz zapowiedziała, że to prezydent Bronisław Komorowski będzie pierwszą osobą, która pozna skład nowego rządu.

Wśród obecnych ministrów, którzy mogą odejść wymienia się m.in. obecnego szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza. Sam Arłukowicz pozostaje niewzruszony: - Konstrukcję rządu przedstawi premier - mówił dziennikarzom w sobotę (13 września).

My już przedstawiamy w wielkim skrócie sylwetki kandydatów z czysto spekulatywnej listy następców ministra Arłukowicza. Czy faktycznie jest wśród nich przyszły minister zdrowia okaże się 22 września, kiedy Ewa Kopacz poda skład nowego rządu.

Krzysztof Chlebus...
już zasiadał na ministerialnym fotelu przy ul. Miodowej. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał go 20 sierpnia 2012 r. na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Był wówczas adiunktem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z tytułem naukowym doktora i długoletnim zastępcą kierownika Klinicznego Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku ds. ekonomizacji.

 4 stycznia 2014 r. złożył dymisję na ręce premiera Donalda Tuska. Premier - pytany przez dziennikarzy - nie potwierdził, że dymisja trafiła do kancelarii premiera w związku z odwołaniem przez niego na wniosek ministra Bartosza Arłukowicza prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Jak wyjaśniał Donald Tusk, powodem nie była kwestia konflikt z ministrem Bartoszem Arłukowiczem, lecz "inne plany zawodowe" odchodzącego wiceministra.

W Ministerstwie Zdrowia wiceminister Krzysztof Chlebus nadzorował pracę Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Departamentu Polityki Zdrowotnej, Departamentu Współpracy Międzynarodowej; nadzorował również działalność jednostek organizacyjnych podległych MZ, m.in. instytutów naukowo-badawczych oraz uczelni medycznych.

Podczas pełnienia obowiązków wiceministra odpowiadał m.in. za tworzenie projektu nowej ustawy o instytutach, która wprowadzała narzędzia nadzoru nad tymi jednostkami. Był też m.in. zwolennikiem zwiększenia znaczenia AOTM.

Jarosław Katulski...
jest lekarzem, położnikiem-ginekologiem i posłem Platformy Obywatelskiej. W Sejmie zasiada drugą kadencję, jest wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. Wcześniej był m.in. dyrektorem szpitala w Tucholi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH