Jerzy Gryglewicz: wniosek o odwołanie Pachciarz musi być dobrze uzasadniony

To minister zdrowia Bartosz Arłukowicz rekomendował na stanowisko prezesa NFZ Agnieszkę Pachciarz, więc wniosek o jej odwołanie musi być dobrze uzasadniony - uważa ekspert ochrony zdrowia, Jerzy Gryglewicz. Minister złożył do premiera wniosek o odwołanie prezes NFZ.

Jak podkreślił Gryglewicz w rozmowie z PAP wszyscy czekają na uzasadnienie, jakie przedstawi minister zdrowia:

- Były zapowiedzi ministra, że oceni pracę prezes Pachciarz po kontraktowaniu, ale kontraktowanie zakończyło się, Fundusz odniósł w tym zakresie sukces, ponieważ odbyło się ono bez problemów. Może chodzi więc o zmiany w wycenie świadczeń, może o spór dotyczący finansowania osób nieubezpieczonych i wystąpienie prezes NFZ ze skargą na ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a może są inne elementy, o których nie wiemy - powiedział ekspert z Uczelni Łazarskiego.

Jak przypomniał, "Agnieszka Pachciarz to prezes z rekomendacji samego ministra, więc musi on przedstawić dobre uzasadnienie wniosku o jej odwołanie". Gryglewicz mówił także o wstrzymaniu przez ministra zdrowia zapowiadanych przez prezes NFZ zmian dot. finansowania lekarzy POZ od stycznia 2014 r.

Pachciarz zapowiadała od wielu miesięcy, że po weryfikacji list pacjentów NFZ nie będzie już płacił lekarzom stawki kapitacyjnej za pacjentów, których system eWUŚ wykazuje na "czerwono", czyli jako nieubezpieczonych. Proponowała jednocześnie wprowadzenie zamiast stawki kapitacyjnej systemu mieszanego, czyli oprócz stałej stawki płacenie także za konkretne wykonane czynności, np. bilanse dzieci. Część lekarzy POZ zapowiadała, że nie podpisze kontraktów na 2014 rok. Pod koniec listopada NFZ poinformował, że Fundusz "uwzględnił" stanowisko ministra zdrowia i nie zmienią się zasady finansowania POZ.

- Prezes Pachciarz musiała wstrzymać zapowiadane od dawna zmiany, ponieważ minister podjął taką decyzję - powiedział Gryglewicz. Jego zdaniem "minister zrobił to, aby zmniejszyć napięcia w środowisku lekarzy i uniknąć pożaru w ochronie zdrowia, czyli pozamykanych gabinetów lekarzy 1 stycznia".

Ekspert odniósł się także do wypowiedzi premiera, który dał do wiosny czas ministrowi zdrowia na przedstawienie rozwiązań, które rozładują kolejki do opieki zdrowotnej. Według Gryglewicza, minister na pewno nie zdecyduje się na wprowadzenie np. dodatkowych ubezpieczeń, ponieważ nie ma obecnie klimatu politycznego na podejmowanie mało popularnych decyzji, które bezpośrednio dotyczyłyby pacjentów: - Teraz minister powinien zintensyfikować te zmiany, które już się dzieją, czyli np. przesuwanie zabiegów wykonywanych w ramach hospitalizacji do ambulatoriów.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH