Jędrzejów: czy oddział pediatrii ruszy ponownie? Wg wicestarosty problem z lekarzami jędrzejowskiej pediatrii nie dotyczy finansów, ale rozwiązań systemowych. Fot. PTWP (zdj. archiwalne)

Zarząd powiatu w Jędrzejowie walczy o ponowne uruchomienie zawieszonego oddziału pediatrycznego w miejscowym szpitalu, prowadząc m.in. rozmowy z NFZ. Ze strony Funduszu padła deklaracja, że można rozważać taką możliwość od 1 kwietnia.  Z uwagi na problemy kadrowe i finansowe oddział nie pracuje od 1 stycznia br.

1 kwietnia jako możliwy termin wznowienia działalności oddziału pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Jędrzejowie wskazała dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak, informując o tym podczas posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego.

Szpital Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Jędrzejowie prowadzi spółka Artmedik.

- Cieszymy się, że NFZ widzi taką możliwość - mówi starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek. - Ze swojej strony mogę obiecać, że zrobię wszystko, co możliwe, aby ten termin mógł być realnie wprowadzony w życie. Kluczowe znaczenie mają jednak wyniki rozmów z pediatrami, które nadal prowadzi spółka - dodaje starosta.

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 r. ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją do zarządu powiatu jędrzejowskiego z prośbą "o rozwiązanie problemu likwidacji" oddziału pediatrycznego szpitala w Jędrzejowie. Oddział ma zawiesić działalność ze względu na problemy z zatrudnieniem lekarzy.

Wicestarosta jędrzejowski Janusz Grabek podkreślał wówczas, że oddział pediatryczny nie zostanie zlikwidowany, a jedynie jest planowane zawieszenie jego działalności - na pół roku - ze względu na problem z zatrudnieniem lekarzy. - To przejściowy problem. Cały czas poszukiwani są lekarze do pracy na oddziale - zapewnił Grabek.

Oddział rocznie przyjmował ok. 700 pacjentów. Wg wicestarosty problem z lekarzami jędrzejowskiej pediatrii nie dotyczy finansów, ale rozwiązań systemowych, które zabraniają lekarzom pracujących na etacie w danej placówce pełnienia w niej także dyżurów. Dodał, że pediatrów po prostu brakuje, a więcej zarabiają oni w placówkach POZ.

- To nie jest tak, że spółka ogranicza działalność szpitala. Gdyby był on nadal powiatowy, to prawdopodobnie kilka oddziałów już by nie funkcjonowało. Cieszymy się, że mamy więcej oddziałów niż kiedy spółka przejmowała szpital, jest on doinwestowany m. in. w najlepszy sprzęt - podkreślał Grabek.

Więcej: PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH