Jedna uczelnia - jeden szpital. Część inwestycji w regionach zbędna? Resort przedstawia najnowsze plany

Szpitale kliniczne zawsze publiczne? Niekoniecznie - uważają przedstawiciele sektora prywatnego. Zarządzanie wszystkimi szpitalami z poziomu województwa? Na to nie godzą się samorządy powiatowe. Pomysłów na zmiany systemu opieki zdrowotnej jest wiele. O tych, które niemal na pewno będą realizowane przypomniał we wtorek (11 czerwca) wiceminister Sławomir Neumann.

Podczas debaty eksperckiej "Optymalny model organizacji systemu ochrony zdrowia", zorganizowanej przez Uczelnię Łazarskiego (11 czerwca), wiceminister Neumann wskazał, że reforma NFZ niesie ze sobą dwa kluczowe elementy.

Po pierwsze, w zakresie polityki regionalnej. Ministerstwo chce stworzyć mapy potrzeb zdrowotnych, które dla lokalnych polityków "byłyby wyznacznikiem i drogowskazem, ale nie determinantą". Dotyczy to także inwestowania w ochronę zdrowia na poziomie regionu i kraju. 

- Mamy wrażenie, że wiele inwestycji prowadzonych obecnie w regionach jest zbędnych. Nie stać nas na nie, mając potrzeby zdrowotne zabezpieczone w innych miejscach. Często dotyczy to projektów z wykorzystaniem środków unijnych - decyzja o inwestycji zapada tylko z przyczyn politycznych, a nie merytorycznych czy zdrowotnych. Chcielibyśmy tę politykę regionalną prowadzić bardziej skutecznie i racjonalnie - zapowiedział.

Drugim celem - przypomniał wiceminister - jest pozostawienie NFZ jedynie w funkcji płatnika i przekazanie oddziałom regionalnym Funduszu osobowości prawnej.

- Chodzi o oddzielenie NFZ od taryfikacji świadczeń, której dzisiaj sam dokonuje i od kontroli samego siebie. Odstępujemy także od ustalania takich samych zasad kontraktowania dla różnych regionów - powtórzył minister wcześniejsze zapowiedzi.

Zdaniem wiceministra, zapowiadane zmiany w NFZ odbywają się na kilku płaszczyznach i mają przygotować rynek na pojawienie się w przyszłości kilku płatników: - Planujemy oddać do końca roku projekt o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Szukamy rozwiązań, które spowodują, że ubezpieczenia zdrowotne staną się produktem masowym.

Model samorządowy

Eksperci zauważają jednak, że projektowane zmiany nie oddają w pełni roli, jaką w systemie opieki zdrowotnej mogą pełnić samorządy.

- Obecnie nie wiadomo, kto odpowiada za zapewnienie dostępu do świadczeń poszczególnych rodzajów. Taka odpowiedzialność nie została nigdzie ustawowo określona - mówił Maciej Dercz z Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Nawiązał do planów jeszcze z czasów minister zdrowia Franciszki Cegielskiej: pieniądze pójdą za pacjentem, gmina będzie odpowiadała za podstawową opiekę zdrowotną, powiat za lecznictwo specjalistyczne, a województwo za szpitale wysokoprofilowe. Dzisiaj takiego podziału nie ma.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH