Jedna opinia blokuje refundowanie przez NFZ radioterapii protonowej Stanowisko terapeutyczne w Centrum Cyklotronowym Bronowice; FOT. Materiały prasowe

Nadal nie wiadomo, czy dorośli pacjenci z glejakami mózgu będą mieli szansę na leczenie radioterapią protonową w Centrum Cyklotronowym Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Opinia jednego eksperta przystopowała proces zmierzający do finansowania tych procedur przez NFZ.

Jak poinformowała 6 kwietnia br. Gazeta Wyborcza, chodzi o ekspertyzę prof. Lucyny Kępki, kierownika Zakładu i lekarza kierującego Oddziałem Klinicznym Radioterapii SPZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Opinia specjalistki trafiła do Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w ramach konsultacji projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

W ocenie prof. Kępki, jak podaje GW, w przypadku wysokozróżnicowanych glejaków mózgu u dorosłych brakuje w literaturze światowej informacji o udokumentowanych przypadkach skuteczności radioterapii protonowej i jej przewadze nad leczeniem w "klasycznych" ośrodkach radioterapii.

"(...) Opinia ekspertów została oparta na mało licznych grupach ocenianych retrospektywnie, w których przeżycie niczym nie różniło się od grup historycznych leczonych fotonami. Wysokozróżnicowane glejaki mózgi WHO GII to nowotwory, w których efekt dawki nie został udowodniony, a nawet wręcz przeciwnie: dwa badania z randomizacją wykazały, że podwyższanie dawki prowadzi do pogorszenia wyników" - czytamy w ekspertyzie.

"Podanie stosunkowo niskiej dawki od 45 do 54 Gy we frakcjonowaniu konwencjonalnym nie stwarza szczególnych problemów w planowaniu radioterapii, a takie dawki powinno się podawać w tym wskazaniu. Dodatkowo wskazania do radioterapii w przypadku tych nowotworów są ograniczone. Choroba ta jest nieuleczalna i radioterapia tylko wydłuża okres do progresji nowotworu" - pisze specjalistka.

"Uważam zaliczenie wskazań do stosowania protonoterapii w leczeniu wysokozróżnicowanych glejaków mózgu u dorosłych za nadużycie. Dodatkowo są to stosunkowo częste nowotwory i będzie to prowadzić do znacznego wzrostu nakładów finansowych na leczenie nowotworów bez żadnego wpływu na poprawę wyników leczenia nowotworów w Polsce" - stwierdza prof. Kępka.

Zdaniem ekspertów
Opinia ta wpłynęła następnie do Naczelnej Izby Lekarskiej, a 4 marca br. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko ws. wspomnianego projektu rozporządzenia, uwzględniające przekazaną ocenę i postulujące skierowanie projektu do dodatkowych ekspertyz w tym zakresie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH