Jasło: samorząd ma kłopot z zadłużonym szpitalem - będzie przekształcenie?

Zobowiązania Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przekroczyły kwotę 12 mln zł. Zadłużenie placówki rośnie. Tylko za ubiegły rok wygenerowała ona stratę na kwotę 2,4 mln zł - informuje starostwo jasielskie.

Samorząd powiatowy ma zatem kłopot, ponieważ jednym z głównych założeń ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r. jest przekształcanie zadłużonych SPZOZ-ów. Samorządy będą musiały pokrywać ujemne wyniki finansowe swoich szpitali w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, to - z mocy prawa - w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej zakładów lub ich likwidacji.

- Chcąc przekształcić szpital musielibyśmy zbyć część udziałów, aby pokryć stratę w kolejnym roku. A to spowoduje, że w bardzo krótkim czasie szpital może być sprywatyzowany wbrew woli samorządu. To najgorsza rzecz, jaka może się nam przydarzyć - uważa Adam Kmiecik, starosta jasielski. Podkreśla jednocześnie, że zarząd powiatu podjemował działania zmierzające do zmniejszenia zadłużenia placówki.

- Z naszej strony były różne pomysły, m.in. przejście na kontrakty czy dwuzmianowość pracy lekarzy. Obydwie propozycje spotkały się z dezaprobatą środowisk związanych ze szpitalem - mówi Adam Kmiecik.

Zarząd powiatu podjął decyzję o przeprowadzeniu audytu zewnętrznego, który miał wskazać błędy w zarządzaniu placówką oraz zaproponować zmiany. Materiały z audytu otrzymali jasielscy radni oraz personel szpitala. Rozpoczęły się konsultacje.

W wyniku rozmów kierownictwo oddziałów: dermatologicznego, otolaryngologicznego, ginekologiczno-położniczego oraz psychiatrycznego wyraziło zgodę na przeniesienie oddziałów i ograniczanie liczby lóżek, co pozwoli na zlokalizowanie całej działalności szpitalnej w jednym budynku.

- Pojawiła się także szansa na dyżury łączone, tzn. na oddziałach: chirurgii ogólnej i onkologii oraz ortopedii, traumatologii, mikrochirurgii i chirurgii ręki, gdzie do tej pory w niedzielę i święta pracowały dwa zespoły, co podnosiło koszty - informuje starosta. Jego zdaniem przeniesienie oddziału psychiatrycznego do budynku przy ul. Lwowskiej także spowoduje obniżenie kosztów utrzymania.

Ponadto w opracowanym przez audytora programie restrukturyzacji wskazano zmiany w strukturze zatrudnienia, które dotyczą wszystkich grup pracowniczych. Po raz pierwszy dotkną one także lekarzy. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po przeanalizowaniu wszystkich materiałów, również ewentualnych uwag i opinii pracowników Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH