Jarubas: pięć świętokrzyskich szpitali dopłaci do podwyżek w służbie zdrowia 34 mln zł Dyrektor Domański: W szpitalu jest osiem związków zawodowych, wszyscy chcą podwyżek. My chcemy je dać, ale nie ma z czego. Fot. PTWP

Na brak rządowego wsparcia finansowego szpitali w związku z wprowadzonymi podwyżkami dla personelu medycznego zwracają uwagę przedstawiciele pięciu lecznic podległych samorządowi woj. świętokrzyskiego.

Podczas poniedziałkowej (10 września) konferencji prasowej w Kielcach marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz przedstawiciele pięciu szpitali podległych samorządowi zwrócili uwagę na narastający problem pogarszania się sytuacji finansowej lecznic, na co wpływa - według nich - wzrost wynagrodzeń bez jednoczesnego przekazania świadczeniodawcom pieniędzy na pokrycie tych podwyżek.

- Sytuacja jest bardzo poważna, stąd zdecydowaliśmy się na pewien dramatyczny wymiar apelu, który chcemy skierować do władz rządowych - podkreślił Jarubas.

Dodał, że na początku września władze samorządu oraz przedstawiciele wojewódzkich szpitali zaapelowali do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym proszą o poważne potraktowanie ich analizy przedstawiającej skutki legislacji ustanowionej w tym roku, a dotyczącej warunków pracy szpitali.

- Zrobiliśmy analizę, która dla pięciu jednostek nadzorowanych przez samorząd województwa pokazuje, że w tych regulacjach nie widzi się skutków, zwłaszcza pochodnych, od wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek. Chcę bardzo dobitnie zaznaczyć, że samorząd województwa opowiada się za podwyżkami dla naszej bardzo dobrej kadry medycznej, ten kierunek jest słuszny, natomiast kompletnie w tej legislacji, wycenach oferowanych przez NFZ nie widzi się skutków w zakresie pochodnych wpływu na stawki dyżurowe - zaznaczył marszałek.

Z jego wyliczeń wynika, że w związku z podwyżkami rocznie szpitale marszałkowskie z własnych budżetów będą musiały wydać około 34 mln zł, z czego 19 mln zł dla lekarzy i ponad 14,5 mln zł dla pielęgniarek.

Zaznaczył, że samorząd nie uchyla się od odpowiedzialności za warunki wykonywanych świadczeń.

- W ostatnich kilku latach nakłady, które ponieśliśmy z budżetu województwa i środków unijnych, przekraczają 300 mln zł. Pokazuje to, że samorząd bardzo poważnie podchodzi do tworzenia warunków, w jakich leczeni są pacjenci w naszym regionie. Stanowczo natomiast protestujemy na niezwracanie uwagi, przerzucanie skutków przepisów stanowionych w Warszawie na samorządy - dodał Jarubas.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Kielcach Andrzej Domański zaznaczył, że oprócz przyznanym lekarzom i pielęgniarkom podwyżkom o wzrost wynagrodzeń ubiegają się także pozostali pracownicy lecznicy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych