PAP/Rynek Zdrowia | 17-12-2008 12:20

Jarosław: pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów

Pielęgniarki w w Specjalistycznym Psychiatrycznym ZOZ w Jarosławiu rozpoczęły strajk. Danuta Bazylewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tej placówce wyjaśnia, że pielęgniarki protestują przeciwko dyskryminacji ich środowiska, podnoszeniu płac tylko jednej grupie zawodowej - lekarzom - oraz lekceważeniu ich odpowiedzialności zawodowej i wysiłku.

- Od półtora roku mamy zapewnienie, że wszelkie podwyżki wynagrodzeń obejmą wszystkie grupy zawodowe, tymczasem już dwukrotnie podwyżki otrzymali tylko lekarze. Chcemy poszanowania naszej pracy, a dyrektor nie zaczął z nami nawet rozmów na ten temat - tłumaczyła przewodnicząca powody, dla których pielęgniarki rozpoczęły strajk.

Dodała, że średnie wynagrodzenie miesięczne pielęgniarki w tym szpitalu wynosi 1,5-1,7 tys. zł netto.

- Docelowo chcemy 3 tys. zł płacy zasadniczej. Wiemy, że obecnie jest to kwota nierealna, ale mamy zamiar dochodzić do niej sukcesywnie - zaznaczyła Danuta Bazylewicz.

Zapewniła jednocześnie, że pacjenci na czas protestu nie pozostali bez opieki.

Tymczasem rzeczniczka szpitala Hanna Wilczyńska poinformowała, że obecnie w placówce sytuacja jest patowa, ponieważ szpital nie podpisał kontraktu z NFZ na 2009 rok. Jak wyjaśniła, zaproponowane stawki były niższe niż w roku obecnym.

W szpitalu pracuje 190 pielęgniarek - według Wilczyńskiej, 160 - według Bazylewicz. Protest, który zakończy się dziś (17 grudnia) o godz. 13.00 objął wszystkie 11 oddziałów szpitala.