Jarocin: protest ratowników medycznych przed szpitalem Jarocińscy ratownicy medyczni domagają się, by podstawa ich pensji wzrosła o 300 zł. Fot. Archiwum

Blisko 60 ratowników medycznych protestuje pod siedzibą szpitala w Jarocinie. Domagają się podwyżek pensji zasadniczej. Prezes zarządu szpitala powiedział, że rozumie ich postulaty, ale nie ma na to środków.

Ratowników medycznych z Jarocina wspierają koledzy z całej Wielkopolski. Protestujący trzymają transparenty z napisami: "Ratownik to człowiek a nie robot", "Jarocin - praca za normalna płacę", "Prezesie! Oni mają prawo godnie żyć".

Jarocińscy ratownicy medyczni domagają się, by podstawa ich pensji wzrosła o 300 złotych.

- Koledzy w ościennych stacjach mają podstawę w wysokości 2200 złotych, a my tkwimy od wielu lat ze stawką 1700 zł. Nasze zarobki z dodatkami wynoszą 2100 zł, podczas gdy inni mają już 2700 zł - powiedział PAP Tomasz Raźniak, przewodniczący NSZZ Pracowników Medycznych Południowej Wielkopolski w Jarocinie.

Jak mówił, prezes szpitala nie chce porozumieć się z ratownikami w tej sprawie. W rozmowach zasłania się ogólnopolskimi podwyżkami w wysokości 400 złotych brutto, czyli 240 zł do ręki, twierdząc, że to jest właśnie jego podwyżka.

- To jest nieprawda, bo to jest ministerialna podwyżka dla wszystkich ratowników medycznych, więc nasi koledzy w innych miastach nadal za tę samą pracę będą zarabiać o tysiąc złotych więcej - powiedział Raźniak.

Prezes zarządu szpitala Leszek Mazurek powiedział, że otrzymał rozporządzenie ministra zdrowia, że szpital ma realizować podwyżkę dla ratowników od 1 lipca 2017 roku o 400 zł.

- Ale za tymi rozporządzeniami szpital nie otrzymał żadnych pieniędzy. Więc te zalecenia muszę realizować z własnego budżetu i szpitala nie stać na dodatkowe podwyżki - tłumaczył.

Mazurek dodał, że rozumie żądania ratowników, "bo stawka wynagrodzenia zasadniczego jest niska, ale nie ma z czego im dać".

Ostatnią podwyżkę ratownicy z Jarocina mieli w 2008 roku. 31 maja b.r. 27 ratowników medycznych i pielęgniarzy złożyło wypowiedzenie z pracy w szpitalu powiatowym w Jarocinie, ponieważ dyrekcja placówki nie zgodziła się na podwyższenie im pensji zasadniczej o 300 zł.

- Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia to 1 września nie będzie już nas w szpitalu na oddziale ratownictwa medycznego - zapowiedział Raźniak.

Przewodniczący dodał, że wypowiedzeń nie złożyły tylko dwie pielęgniarki i dwóch kierowców, bez wykształcenia medycznego. Prezes Mazurek zapewnił, że placówka szuka nowych pracowników, by zachować ciągłość pracy szpitala.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH