Jak zmieniać POZ, by skrócić kolejki do specjalistów? Oto wyniki naszej ankiety

Przez miniony tydzień, do niedzieli (2 lutego) w portalu rynekzdrowia.pl prosiliśmy naszych Czytelników o wypełnianie ankiety: Jak zmieniać POZ, by skrócić kolejki do specjalistów? Zaproponowane w 8 punktach rozwiązania generalnie spotkały się akceptacją uczestników redakcyjnej sondy. Ufamy, że wyniki ankiety, które przekażemy do Ministerstwa Zdrowia, będą pomocne przy poszukiwaniu sposobów na usprawnienie POZ i rozładowanie kolejek do specjalistów. Poniżej podajemy wyniki.

Multimedia

Przypomnijmy, że prosiliśmy naszych Czytelników o odpowiedź (tak lub nie) dotyczącą następujących rozwiązań: • wprowadzenie zadaniowego opłacania lekarzy rodzinnych, • zapewnienie corocznej rewaloryzacji stawki kapitacyjnej, • uzależnienie wzrostu stawek zadaniowych od wyników leczenia, • wprowadzenie symbolicznych opłat za kolejne, nieuzasadnione wizyty pacjentów, • zezwolenie lekarzom POZ na przepisywanie leków refundowanych przewlekle chorym bez konieczności odsyłania do specjalisty, • umożliwienie lekarzom POZ konsultacji ze specjalistą w oparciu o tzw. szybką ściężkę, • poszerzenie wykazu badań diagnostycznych zlecanych przez lekarza POZ, • wykonywanie przez lekarzy POZ prostych zabiegów ambulatoryjnych.

Oto podsumowanie.

Zdecydowana większość uczestników redakcyjnej sondy (77 proc.) opowiada się za tym, żeby lekarzy rodzinnych wynagradzać nie tylko w oparciu o stawkę kapitacyjną, ale także od wykonania zleconych zadań. Odmienny pogląd wyraża 23 proc. pytanych osób.

Dotychczas jest tak, że na jednego lekarza przypada 2500-2800 pacjentów, za których otrzymują pieniądze z kontraktu wg. stawki kapitacyjnej, czyli poniekąd za gotowość, bo niezależnie od tego ilu porad udzielą. W praktyce dziennie przyjmują od kilku, kilkunastu do kilkudziesięciu chorych (np. w sezonie grypowym). Wprowadzenie zleceniowego systemu mogłoby skłonić lekarzy POZ do większego zaangażowania się w profilaktykę, czyli m.in. w prowadzenie wszelkiego rodzaju badań przesiewowych.

Eksperci podpowiadają, że wtedy trzeba by przynajmniej o połowę zmniejszyć liczbę pacjentów przypadających na jednego lekarza rodzinnego - do poziomu obowiązującego w innych krajach europejskich. Specjaliści, którzy opowiadają się mieszanym sposobem kontraktowania POZ, proponują następujący podział pieniędzy: 70 proc. ze stawki kapitacyjnej, 15 proc. ze stawki za usługi i kolejne 15 proc. za osiąganie wskaźników zdrowotnych.

Co do tego, że należy zapewnić coroczną rewaloryzację stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji przekonanych jest prawie trzy czwarte respondentów (72 proc.). Przeciwnego zdania jest 28 proc. uczestników sondy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH