Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wniosek rzecznika Praw Obywatelskich skierowało pisma do organów założycielskich szpitali, by te sprawdziły, jak szpitale zapobiegają samobójstwom pacjentów

Urząd Marszałkowski w Poznaniu rozesłał więc w tej sprawie pisma do podległych marszałkowi lecznic z pytaniem m.in. o skalę zjawiska samobójstw w szpitalach i działań podejmowanych na rzecz zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie" oraz "stanu przestrzegania standardów leczenia pacjentów cierpiących przewlekły ból". Szefowie szpitali mają sprawę potraktować jako pilną i złożyć stosowne wyjaśnienie.

Dyrektorzy poznańskich lecznic nie kryją zdziwienia, ponieważ, jak twierdzą, wypadki samobójstw zdarzają się sporadycznie, a przed tymi sporadycznymi przypadkami uchronić się nie da. Samobójstwo bowiem może zdarzyć się wszędzie, również w szpitalu.

Portal rynekzdrowia.pl zwrócił się do biura prasowego Rzecznika Praw Obywatelskich z pytaniem o przyczyny wystąpienia z takim wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że skala zjawiska nie jest nieznacząca.

– W okresie 6 tygodni, od 1 sierpnia 2008 roku do 15 września 2008 roku, do opinii publicznej dotarły informacje o czterech przypadkach samobójstw pacjentów przebywających na różnych oddziałach szpitalnych – czytamy w piśmie Rzecznika, skierowanym do minister Kopacz.

1 sierpnia br. z okna oddziału otolaryngologii mieszczącego się na najwyższej kondygnacji Szpitala Powiatowego w Raciborzu wyskoczył 43-letni mężczyzna, który zginął na miejscu. W nocy z 13 na 14 sierpnia br. z okna ubikacji na X piętrze Szpitala Wojewódzkiego w Jastrzębiu Zdroju wyskoczyła 70 - letnia pacjentka szpitala, która po przebytej operacji wracała do zdrowia. W nocy 2 września br. pacjent z ostrym zapaleniem trzustki przebywający przez 2 tygodnie na oddziale chirurgicznym szpitala powiatowego w Otwocku wyskoczył przez okno balkonowe na drugim piętrze. Nieprzytomnego pacjenta znaleziono pod oknem dopiero rano. 15 września br. 47-letni pacjent Opolskiego Centrum Onkologii popełnił samobójstwo, skacząc z trzeciego piętra klatki schodowej szpitala. Niedawno w Kaliszu z dziewiątego piętra oddziału neurochirurgii wyskoczył bezdomny pacjent.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę w swoim piśmie, m.in. na nieprzestrzeganie standardów leczenia szpitalnego pacjentów cierpiących na ból przewlekły z towarzyszącymi stanami lękowymi i depresją oraz łączy zjawisko samobójstw pacjentów w trakcie hospitalizacji bezpośrednio z problematyką bezpieczeństwa, zależną – jak twierdzi - zarówno od kwalifikacji i organizacji pracy personelu medycznego, jak też od warunków pracy szpitali, stwarzanych przez system opieki zdrowotnej. Powołując się na opinie specjalistów zwraca uwagę, że w niewielkim odsetku za błąd jest winna konkretna osoba. Znacznie częściej zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta są efektem niewłaściwej organizacji pracy oraz warunków panujących w szpitalu.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia nie był dziś dostępny. Wiadomo więc jedynie, że pisma do organów założycielskich zostały rozesłane. Trwa zbieranie danych?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH