Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wniosek rzecznika Praw Obywatelskich skierowało pisma do organów założycielskich szpitali, by te sprawdziły, jak szpitale zapobiegają samobójstwom pacjentów

Urząd Marszałkowski w Poznaniu rozesłał więc w tej sprawie pisma do podległych marszałkowi lecznic z pytaniem m.in. o skalę zjawiska samobójstw w szpitalach i działań podejmowanych na rzecz zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie" oraz "stanu przestrzegania standardów leczenia pacjentów cierpiących przewlekły ból". Szefowie szpitali mają sprawę potraktować jako pilną i złożyć stosowne wyjaśnienie.

Dyrektorzy poznańskich lecznic nie kryją zdziwienia, ponieważ, jak twierdzą, wypadki samobójstw zdarzają się sporadycznie, a przed tymi sporadycznymi przypadkami uchronić się nie da. Samobójstwo bowiem może zdarzyć się wszędzie, również w szpitalu.

Portal rynekzdrowia.pl zwrócił się do biura prasowego Rzecznika Praw Obywatelskich z pytaniem o przyczyny wystąpienia z takim wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że skala zjawiska nie jest nieznacząca.

– W okresie 6 tygodni, od 1 sierpnia 2008 roku do 15 września 2008 roku, do opinii publicznej dotarły informacje o czterech przypadkach samobójstw pacjentów przebywających na różnych oddziałach szpitalnych – czytamy w piśmie Rzecznika, skierowanym do minister Kopacz.

1 sierpnia br. z okna oddziału otolaryngologii mieszczącego się na najwyższej kondygnacji Szpitala Powiatowego w Raciborzu wyskoczył 43-letni mężczyzna, który zginął na miejscu. W nocy z 13 na 14 sierpnia br. z okna ubikacji na X piętrze Szpitala Wojewódzkiego w Jastrzębiu Zdroju wyskoczyła 70 - letnia pacjentka szpitala, która po przebytej operacji wracała do zdrowia. W nocy 2 września br. pacjent z ostrym zapaleniem trzustki przebywający przez 2 tygodnie na oddziale chirurgicznym szpitala powiatowego w Otwocku wyskoczył przez okno balkonowe na drugim piętrze. Nieprzytomnego pacjenta znaleziono pod oknem dopiero rano. 15 września br. 47-letni pacjent Opolskiego Centrum Onkologii popełnił samobójstwo, skacząc z trzeciego piętra klatki schodowej szpitala. Niedawno w Kaliszu z dziewiątego piętra oddziału neurochirurgii wyskoczył bezdomny pacjent.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę w swoim piśmie, m.in. na nieprzestrzeganie standardów leczenia szpitalnego pacjentów cierpiących na ból przewlekły z towarzyszącymi stanami lękowymi i depresją oraz łączy zjawisko samobójstw pacjentów w trakcie hospitalizacji bezpośrednio z problematyką bezpieczeństwa, zależną – jak twierdzi - zarówno od kwalifikacji i organizacji pracy personelu medycznego, jak też od warunków pracy szpitali, stwarzanych przez system opieki zdrowotnej. Powołując się na opinie specjalistów zwraca uwagę, że w niewielkim odsetku za błąd jest winna konkretna osoba. Znacznie częściej zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta są efektem niewłaściwej organizacji pracy oraz warunków panujących w szpitalu.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia nie był dziś dostępny. Wiadomo więc jedynie, że pisma do organów założycielskich zostały rozesłane. Trwa zbieranie danych?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH