Jak zagospodarować nowe obiekty w krakowskim szpitalu?

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II dzięki dotacjom unijnym powstają dwa nowoczesne centra: medycyny ratunkowej oraz badań i innowacyjnych technologii. Według małopolskiego samorządu placówka może mieć trudności z utrzymaniem tak rozbudowanego ośrodka i proponuje by część pomieszczeń wydzierżawić.

Szpital prawdopodobnie nie otrzyma od NFZ funduszy, które pozwolą lecznicy utrzymać wszystkie nowe obiekty. Dlatego zarząd sugeruje, by część szpitala wydzierżawić Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego, który jest organem założycielskim Szpitala Uniwersyteckiego.

Szpital Uniwersytecki nie ma bowiem możliwości realizacji budowy nowej uniwersyteckiej kliniki w Prokocimiu, gdzie mogliby kształcić się studenci, a potrzebne zaplecze do tego celu wydaje się powstawać w Szpitalu im. Jana Pawła II.

Pomysł ten został przedstawiony na ostatniej sesji małopolskiego sejmiku i wywołał prawdziwą burzę. Przedstawiciele związków zawodowych ze Szpitala Jana Pawła II otwarcie przyznawali, że pomysł ten się im nie podoba, bo to krok do połączenia obu szpitali. Podkreślali, że ich lecznica w przeciwieństwie do szpitala uniwersyteckiego nie ma problemów finansowych, wobec czego na połączeniu raczej by nie skorzystała.

Również dyrekcja Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II wydaje się nie być zainteresowana przedłożoną propozycją. Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl dyrektor placówki Anna Prokop-Staszecka, szpital ma plan zagospodarowania nowych obiektów, a rozmowy dotycząca ewentualnej dzierżawy pomieszczeń CM UJ toczą się niejako poza szpitalem.

Jak podkreślił w rozmowie z nami Piotr Odorczuk z biura prasowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, to jedynie jeden z pomysłów, który powinien być traktowany jako głos w debacie nad przyszłością małopolskich lecznic.

- Zarząd nie chce niczego narzucać a jedynie szuka rozwiązań, które być może pozwolą tym placówkom lepiej funkcjonować. Tu trzeba podkreślić, że Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II i Szpital Uniwersytecki już od pewnego czasu współpracują. Być może należałoby tę współpracę zacieśnić albo nadać jej inne ramy. Dziś jednak jest to jedynie propozycja poddana do rozważenia- zaznacza Odorczuk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH