Jak uporządkować szpitalnictwo. Pomysł sieci - reaktywacja W sieci mogłoby się znaleźć kilkanaście procent szpitali... Fot. PTWP

Co do samej idei sieci szpitali eksperci i politycy, z którymi rozmawialiśmy, nie mają zastrzeżeń. Lansowany przez PiS pomysł nie jest nowy, był już dyskutowany. Swego czasu PiS złożyło nawet dwa projekty ustaw ws. sieci - prace nad pierwszym nie zostały w Sejmie zakończone, drugi został odrzucony. Teraz obawy i wątpliwości dotyczą raczej kierunku, w jakim mogą pójść szczegółowe rozwiązania.

Przypomnijmy, że odrzucony przez Sejm w październiku 2009 r. projekt sieci szpitali zakładał, że pierwszeństwo kwalifikowania do sieci szpitali miały mieć te lecznice (publiczne i niepubliczne), które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne. Miałyby one mieć gwarantowany kontrakt z NFZ - o 3 proc. większy. Z kolei szpitale, które znalazłyby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.

Według tego projektu decyzje o tym, które szpitale wejdą do sieci, miałby podejmować minister zdrowia, uwzględniając stanowisko Rady ds. Szpitalnictwa. W terenie powstać miały z kolei zdominowane przez samorządowców regionalne rady ds. szpitali, które typowałyby placówki.

Czytaj: Sejm przeciwny utworzeniu ogólnopolskiej sieci szpitali

Upłynęło jednak sporo czasu, stare pomysły muszą być zweryfikowane i zmodyfikowane (choćby dlatego, że płacenie za świadczenia ma przejąć budżet państwa). Nowego projektu nie ma. Pozostają spekulacje i domysły.

W sieci bez gwarancji
Andrzej Sośnierz (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, uważa, że nie powinno być np. gwarancji finansowania dla szpitali tworzących sieć, bo byłoby to antyrozwojowe, demobilizujące. To novum w stosunku do projektu sprzed lat.

- Pojawia się błędne przekonanie, że gdy szpital znajdzie się w sieci, to ma na długie lata zapewnione pieniądze, że nie musi już dbać o wyniki, renomę. Nic podobnego - podkreśla poseł i przestrzega, by nie traktować uczestnictwa w sieci jak dożywotnej polisy ubezpieczeniowej od finansowych wpadek.

Jego zdaniem w sieci mogłoby się znaleźć kilkanaście procent szpitali. Z tym że lista nie byłaby zamknięta; można byłoby z niej wypaść, jak i dostać się na nią.

- W sieci znalazłyby się szpitale wojewódzkie i wysokospecjalistyczne - jednostki wyposażone w unikalną aparaturę, dysponujące doświadczonymi zespołami, zajmujące leczeniem skomplikowanych i rzadkich przypadków - tłumaczy Sośnierz i wyjaśnia, że nie ma sensu, by lecznice, które nie mają odpowiedniego potencjału (np. szpitale powiatowe) zajmowały się leczeniem rzadkich schorzeń, co teraz zdarza im się od wielkiego dzwonu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH