Jak rozładować kolejki? Padają podobne odpowiedzi

Radio Opole relacjonuje wnioski z prac zespołu roboczego do spraw rozładowania kolejek, który powstał przy Opolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Są w dużej mierze zbieżne z opiniami uczestników redakcyjnej portalu rynekzdrowia.pl - "Jak zmieniać POZ, by skrócić kolejki do specjalistów?".

Jeden z wniosków opolskiego zespołu dotyczy zwiększenia uprawnień lekarzy rodzinnych. Edward Gondecki, szef rady opolskiego oddziału Funduszu, ilustruje ten problem długimi kolejkami do endokrynologów. Mogłyby być krótsze, gdyby lekarze podstawowej opieki zdrowotnej sami mogli prowadzić cześć pacjentów z nadczynnością tarczycy (od 10 do 30 proc. pacjentów).

Z kolei w naszej sondzie, za poszerzeniem uprawnień lekarzy POZ (poprzez zezwolenia na wykonywanie prostych zabiegów ambulatoryjnych) opowiedziało się trzy czwarte respondentów.

CzytajJak zmieniać POZ, by skrócić kolejki do specjalistów? Oto wyniki naszej ankiety

Następny postulat opolskiego zespołu wskazuje na konieczność zmiany ustawy refundacyjnej, by lekarze rodzinni mogli ordynować leki, które dziś może przepisać tylko specjalista.

Uczestnicy sondy (87proc.) opowiedzieli się za zezwoleniem lekarzom POZ na przepisywanie leków refundowanych przewlekle chorym bez konieczności corocznego odsysania ich do specjalisty.

Szef rady NFZ w Opolu zwraca uwagę na jeszcze jeden problem: często lekarze rodzinni, chcąc zaoszczędzić, wysyłają pacjenta do specjalisty, nie kierując  go wcześniej na podstawowe badania. W efekcie takie skierowanie musi mu wypisać specjalista i konieczna jest kolejna wizyta.

Opisana praktyka związana jest ze sposobem finansowania lekarzy rodzinnych. Zdecydowana większość naszych respondentów (77 proc.) opowiedziała się za tym, żeby lekarzy rodzinnych wynagradzać nie tylko w oparciu o stawkę kapitacyjną, ale także zależnie od wykonania zleconych zadań.

Dodajmy, że prawie 90 proc. uczestników redakcyjnej sondy uznało za konieczne poszerzenie wykazu badań diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej zlecanych przez lekarza POZ.

Więcej: radio.opole.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH