Jak pogodzić finansowanie klinik z ich misją: resort zapowiada cięcie węzła gordyjskiego W którą stronę będzie zmierzało prawo regulujące sytuację klinik?

Departament szkolnictwa i nauki Ministerstwa Zdrowia przygotował propozycje systemowych zmian dotyczących szpitali klinicznych. W najbliższych dniach mają one trafić na biurka szefów resortu. Fakt, że czeka nas kolejne podejście do problemu szpitali klinicznych portal rynekzdrowia.pl potwierdził w biurze prasowym ministerstwa.

O samym dokumencie zawierającym propozycje zmian w zarządzaniu i finansowaniu klinik niewiele wiadomo. W biurze prasowym MZ przekazano nam, że do czasu zakończenia wewnętrznej dyskusji nad dokumentem, oficjalne stanowisko MZ nie będzie prezentowane.

Trzeba jednak pamiętać, że dysputa o miejscu, roli i misji szpitali klinicznych w systemie ochrony zdrowia, także o ich zadłużeniu, trwa już wiele lat.

– Na razie dyskutujemy o przyszłym kształcie takich regulacji, a właściwie o kolejnym „projekcie projektu” ustawy dotyczącej jednostek klinicznych – mówiła jeszcze w marcu prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor ds. Collegium Medicum UMK, podczas konferencji regionalnej Rynku Zdrowia pt."System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa", zorganizowanej w Bydgoszczy.

Ktoś nowy w klinice
Jednakże toczący się spór między środowiskami „dyrektorskimi” a „rektorskimi” na temat klinik został ostatnio przyćmiony właśnie informacjami o tym, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniem problemu zadłużenia 35 z 46 szpitali klinicznych, które są winne dłużnikom ok. 1,5 mld zł, w tym 656 mln zł zobowiązań wymagalnych. Jak już pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl remedium miałaby być pomoc finansowa Agencji Rozwoju Przemysłu SA (ARP) udzielona w zamian za przejęcie części udziałów w tych placówkach. Dzięki temu nie musiałyby one zwracać udzielonej pomocy.

Ale ARP mogłaby się okazać lisem w kurniku. Mogłoby przecież przejmować zadłużone kliniki, a następnie przekształcać je w spółki prawa handlowego. Byłaby to zupełnie nowa sytuacja dla uczelni medycznych. Wobec niej bledną dotychczasowe rozważania, czy uczelniana klinika jest elementem rynku ochrony zdrowia elastycznie dostosowującym swoje struktury do popytu na usługi, czy też placówką uczelni, która prowadzi dydaktykę oraz wdraża nowoczesne technologie w medycynie.

Tymczasem dla ARP zdrowie, to także nowy obszar. Portal rynekzdrowia.pl zapytał Romę Sarzyńską-Przeciechowską, rzecznika prasowego Agencji o doświadczenia jej firmy w sektorze ochrony zdrowia. Odpowiedziała, że zdecydowanie więcej mogłaby powiedzieć o strefach ekonomicznych.

Jeśli o pieniądzach mowa…
Jeśli punktem wyjścia w ministerialnej dyskusji nad ustawowymi propozycjami rozwiązań dla szpitali klinicznych będzie kwestia ich finansowania, to dalsze rozstrzygnięcia dotyczące organizacji, sposobów zarządzania, rzeczywistych kompetencji rektorów, dyrektorów i ordynatorów itp. będą tylko jej prostą konsekwencją.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH