Jak podnieść efektywność energetyczną i zaoszczędzić miliony? Pomogą grupy zakupowe i wspólne przetargi...

Co najmniej 14 proc. rocznie - taką obniżkę ceny energii elektrycznej mogą uzyskać mazowieckie szpitale dzięki wspólnym zakupom. Inicjatorem połączenia sił 16 szpitali w jednym przetargu jest samorząd województwa mazowieckiego.

Mazowieckie szpitale co roku ponoszą duże koszty związane z zakupem energii elektrycznej. Opłaty z tego tytułu stanowią istotną pozycję w budżetach placówek medycznych. A jak wiadomo, możliwości finansowe szpitali są mocno ograniczone. Pieniędzy brakuje też organom założycielskim tych placówek.

Samorząd szuka oszczędności
- Podatnicy z Mazowsza przekażą w tym roku innym województwom 628 mln zł w ramach tzw. janosikowego. Stanowi to 40 proc. tegorocznych dochodów podatkowych województwa - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Kierwiński, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Jesteśmy więc zmuszeni szukać oszczędności, ponieważ funduszy z budżetu nie wystarczy by zaspokoić wszystkie potrzeby podległych samorządowi instytucji. Chodzi jednak o takie oszczędności , które nie będą odbijać się na normalnej działalności tych ośrodków – dodaje wicemarszałek.

Jednym ze sposobów na ich pozyskanie jest utworzenie tzw. grupy zakupowej zrzeszającej kilka podmiotów, które wspólnie przygotowują się do skonsolidowanego zakupu.

Pierwszym projektem realizowanym w ten sposób ma być wspólny zakup prądu dla 16 szpitali, podległych Mazowieckiemu Urzędowi Marszałkowskiemu.

Jak zapewnia nas Marcin Kierwiński, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na bieżącą działalność szpitali. - Liczymy, że oszczędności w tym zakresie będą co najmniej kilkunastoprocentowe.

Wybrani przez audyt
Organizatorem zakupu jest Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE), której udziałowcem jest samorząd województwa mazowieckiego. - Wybór 16 szpitali wchodzących do grupy zakupowej nie jest przypadkowy - informuje nas Bartosz Dubiński, prezes MAE.

- Agencja najpierw przeprowadziła audyt umów i faktur za energię elektryczną we wszystkich placówkach służby zdrowia, których organem założycielskim jest samorząd województwa mazowieckiego. Ostatecznie wyłoniono 16 placówek, charakteryzujących się największym zużyciem energii elektrycznej - wyjaśnia Dubiński.

Jak przyznaje prezes, ograniczona liczba wytypowanych szpitali wynikała również z faktu, że część placówek w związku z obowiązującymi je umowami handlowymi nie może w najbliższym czasie zmienić sprzedawcy energii.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH