Jak dotrwać do końca roku? Szpitale ograniczają zabiegi planowe

Lecznice zaczynają ograniczać zabiegi planowe lub rozważają ich przekładanie na przyszły rok. Dyrektorzy szpitali twierdzą, że aby zmieścić się w ramach kontraktów, niektóre oddziały już od wielu tygodni powinny przyjmować wyłącznie pacjentów pilnych. Obawa przed niezapłaconymi nadwykonaniami narasta z końcem każdego roku.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, w podsumowaniu ośmiu miesięcy 2014 r. w ramach umowy na leczenie szpitalne, nadwykonania sięgają 9,3 mln zł. Największe nadwykonania lecznica ma w zakresie neurochirurgii, ale i w innych klinikach - chirurgii ogólnej, plastycznej, naczyniowej, chirurgii wątroby, transplantologii i nefrologii - kontrakty wystarczają jedynie na leczenie pacjentów pilnych.

- Od września staramy się ograniczać zabiegi planowe, jeśli nie przyniesie to efektów będziemy zmuszeni je wstrzymać i przyjmować tylko pacjentów pilnych - mówi Marta Laska, rzecznik szpitala.

Historia nadwykonań szpitala im. Jurasza w ostatnich latach również nie napawa optymizmem. W przypadku nadlimitów za 2013 r. zawarta została ugoda - Fundusz uregulował zapłatę za część świadczeń ratujących życie. Nadwykonania za 2012 r. nie zostały przez NFZ zapłacone - obecnie trwają rozmowy, niewykluczone, że zakończą się w sądzie.

Stare i nowe nadlimity
Podobnie wygląda sytuacja w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy. Suma nadwykonań za 2014 r. sięga tam ponad 7 mln zł. Większość tej kwoty dotyczy świadczeń na intensywnej terapii i porodów.

- Już w tej chwili na niektórych oddziałach zabiegi planowe przesuwane są z roku 2014 na rok 2015. Dotyczy to np. neurochirurgii, chirurgii ogólnej i ortopedii, czyli głównie oddziałów, na których planowanie jest bardzo trudne z uwagi na dużą ilość przyjęć pacjentów w przypadkach nagłych, ratujących życie - mówi Kamila Wiecińska, rzecznik szpitala im. Jurasza.

W przypadku tej lecznicy nadwykonania za 2013 r. zostały prawie rozliczone (do zapłacenia pozostało 0,5 mln zł). Za procedury nielimitowane i ratujące życie wykonane w 2012 r. szpital im. Jurasza do tej pory nie otrzymał ok. 3,5 mln. Jest jeszcze ponad 7 mln zł niezapłaconych nadwykonań za lata 2010-2011 (toczą się postępowania sądowe).

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej jak co roku wartość kontraktu jest niewystarczająca. W lecznicy występują znaczne przekroczenia limitów. Szpitalowi udaje się odzyskiwać znaczne kwoty zobowiązań za ubiegłe lata poprzez postępowania sądowe.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH