Jesteśmy już jednym z nielicznych krajów w Europie, które nie stosują zasad rozliczeń procedur medycznych opartych na Jednorodnych Grupach Pacjentów.

Odmian tego systemu jest wiele, każde państwo kroi go na swoją miarę. Np. ewolucja brytyjskiego systemu HRG trwa od jego wprowadzenia, czyli od 1991 roku.

Uważam, że naszym głównym problem był dotychczas brak dobrego, skutecznego sytemu klasyfikacji procedur. Od bowiem 10 lat używamy tego samego systemu zarówno w odniesieniu do rozpoznań jak i procedur. System ów nie uwzględnia ani postępu w wiedzy medycznej, ani nie sprzyja rzetelnej sprawozdawczości.

Muszą być zatem dwa klasyfikatory; jeden dla realnie wykonywanych procedur, a drugi – jako narzędzie stosowane przez płatnika w ramach rozliczania JGP. Nową wersję system klasyfikacji procedur udostępniliśmy do publicznej wiadomości.

Przed nami oczywiście długa droga, ale trzeba na nią wreszcie wejść. Moja silna motywacja wprowadzenie JGP wynika m.in. z konieczności porównywania w naszym kraju kosztów punktu we wszystkich szpitalach, następnie na poziomie oddziału, wreszcie na poziomie pacjenów.
W Polsce brakuje ujednoliconego systemu liczenia kosztów w jednostkach opiek zdrowotnej. Powinny one być jawne, choć mogą być podawane anonimowo. Tymczasem szpilale skrywają takie dane, a potem pojawiają się pretensje do płatnika, że ten w kontraktach nie uwzględnia... właśnie kosztów!

Dotychczas kodowano dużo rzeczy zbędnych z punktu widzenia realnego rachunku kosztów w szpitalach. Czas z tym skończyć.
W nowym systemie, porównując np. oddziały chirurgii we wszystkich ośrodkach w kraju, można umożliwić ich rentowność. Są więc dwa główne cele wprowadzenia JGP: zapewnienie rentowności na poziomie ośrodków kosztów (oddziałów) oraz w ramach Jednorodnej Grupy Pacjentów.

Nasze JGP nie jest jeszcze doskonałe, ale nie powinniśmy odkładajmy jego wdrożenia.

Fragment wykładu podczas Brytyjsko-Polskiego Forum Ochrony Zdrowia (Zabrze, 18.06.2008 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH