Onkolodzy dziecięcy alarmowali w połowie sierpnia, że na skutek rozliczeń z płatnikiem w systemie Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) zostały zaniżone wyceny procedur z tego zakresu. Zastrzeżenia specjalistów budzi fakt, iż leczenie dzieci cierpiących na nowotwory jest kontraktowane tak samo jak dorosłych. Problem z onkologią dziecięcą to jeden z powodów, dla którego postanowiliśmy ten raport Rynku Zdrowia poświęcić pierwszym tygodniom funkcjonowania JGP (do końca września trwa okres przejściowy).

Podsumowanie takie nie jest jednoznaczne. Oprócz ewidentnych błędów, szefowie placówek widzą także wymierne korzyści płynące z nowego systemu. Poniżej przegląd opinii w tej materii.

SABINA BIGOS-JAWOROWSKA, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu:

Jest tak, jak przewidywaliśmy

Fundusz wciąż odkrywa nowe błędy, a my liczymy, że nasze uwagi zostaną wzięte pod uwagę. Na razie sprawozdajemy ręcznie, „na piechotę”. System informatyczny otrzymaliśmy w pierwszej dekadzie sierpnia, ale już w pierwszym tygodniu działania przeszedł trzykrotną modyfikację w zakresie zaliczania chorób do danej grupy.

Na horyzoncie mamy już wiele innych zmian. Zapowiadane są kolejne modyfikacje. Szkolenie dla pracowników wprawdzie się odbyło, ale wątpliwości jest tak dużo, że pozbyliśmy się złudzeń: musimy nauczyć się JGP sami, na własnych błędach. Chodzi tylko o to, żeby nie kosztowało nas to zbyt wiele.

Mówiąc krótko: nie czujemy się przygotowani do rozliczeń w nowym systemie. Płatnik wrzucił nas na głęboką wodę i choć rozumiemy celowość wdrożenia JGP, to nie ulega wątpliwości, że można było zorganizować to inaczej.

Na razie oceniamy, że szpital, z wyjątkiem intensywnej terapii, wyrobił kontrakt, ale pewność będzie wówczas, gdy NFZ potwierdzi nam tę informację. Przy ręcznej sprawozdawczości nie zaistniały w rozliczeniach takie czynniki, jak wiek pacjenta i czas hospitalizacji, ale lekarze uważają, że będą one przemawiały na naszą korzyść. Z pierwszych, gorących ocen wynika, że lepiej wyjdziemy na zabiegówce, pod znakiem zapytania stoją natomiast interna i pediatria.

Przy okazji pojawiają się ciekawe spostrzeżenia. Okazało się, że np. ostry stan zapalny trzustki leczony na internie to 50 punktów, podczas gdy na chirurgii 200. Z naszego punktu widzenia jest zatem jasne, że będziemy leczyć trzustkę w tej drugiej opcji. Sądzimy, że JGP zwiększa nam wartościowo kontrakt o około 10%, ale godzina prawdy przyjdzie po weryfikacji rozliczeń przez Fundusz.

Uważamy także, że na jwyższy czas na zmianę rachunku kosztów. Rozporządzenie ma co najmniej 15 lat.

ROMAN SZEŁEMEJ, dyrektor ds. lecznictwa Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu:

Nadal mam mieszane uczucia

Byłem sceptycznie nastawiony do systemu rozliczeń w ramach JGP, a obecnie, kiedy już działa i zbieramy pierwsze doświadczenia, mam nadal bardzo mieszane uczucia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH