Zamierzamy skończyć ze składaniem przez świadczeniodawców papierowych ofert. Wierzę, że całe ofertowanie na 2010 rok odbędzie się już drogą elektroniczną, przez portal. W połowie tego roku rozpoczniemy także wdrażanie jednorodnych grup pacjentów dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - zapowiada w wywiadzie dla miesięcznika Rynek Zdrowia prezes NFZ Jacek Paszkiewicz. Pełna treść wywiadu

Rynek Zdrowia: – Ubolewał Pan ponad rok temu, że NFZ nie ma wglądu w strukturę kosztów ZOZ-u. Jednorodne grupy pacjentów miały taki wgląd ułatwić, ale nowy system chyba nie spełnia oczekiwań w tym zakresie.

Jacek Paszkiewicz: – Zawsze byłem zdania, że kwestią kosztów powinna zajmować się Agencja Oceny Technologii Medycznych. Obecnie wspólnie z AOTM przygotowujemy wspólny projekt dotyczący analiz kosztowych i myślę, że ma on szanse na wdrożenie jeszcze w tym roku. Środki na realizację tego zadania są już zarezerwowane.

Musimy razem z Agencją wypracować pewien szablon ankiety obejmującej koszty poszczególnych zdarzeń medycznych i zbudować odpowiednie oprogramowanie służące do liczenia kosztów. Takie narzędzie informatyczne funkcjonowałoby w kilkudziesięciu szpitalach. Takie przedsięwzięcie wymaga jednak środków finansowych na pokrycie kosztów agregowania danych, bo nikt nie będzie robił tego dla NFZ za darmo.

Wiedza o rzeczywistych kosztach procedur w szpitalach jest płatnikowi bardzo potrzebna. Niestety, dziś sytuacja wygląda mnie więcej tak: przychodzi do Funduszu konsultant z dwoma zaprzyjaźnionymi dyrektorami szpitali i mówi: „Ta procedura jest źle wyceniona, bo NFZ płaci 51 zł za punkt, a powinien płacić 57 zł”. My pytamy, skąd taka właśnie wycena. „Bo takie mamy koszty” – pada odpowiedź. Gdy jednak przychodzi do sprecyzowania, co w skład tych kosztów wchodzi, z konkretami bywa problem.

Ankieta lub program informatyczny, na podstawie danych z pewnej grupy szpitali, pozwoli ujawnić rzeczywiste koszty leczenia. Dopiero w oparciu o takie informacje będziemy mogli decydować o tym, czy płacić więcej, czy może mniej za określoną procedurę.

– Właśnie wycena punktu była pod koniec ubiegłego roku kością niezgody między wieloma szpitalami a płatnikiem. Porozumienia ze szpitalami pediatrycznymi i klinicznymi dotyczące przyszłości rozliczeń z NFZ są prowizorką. Ostudziły na razie emocje, jednak szefowie tych placówek nadal dowodzą, iż Fundusz nie uwzględnia w wycenie punktu specyfiki tych jednostek.

– Te porozumienia stanowią zobowiązania stron do pracy nad doskonaleniem JGP. Są wyrazem woli wszystkich zainteresowanych, a nie zobowiązaniem o charakterze finansowym. Kierunki rozwoju systemu JGP mamy opracowane, a ich realizacja powinna zacząć się na dobre w drugiej połowie lutego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH