Nowe zasady rozliczania szpitali z NFZ obowiązują od 1 lipca. Jak poinformował Paszkiewicz, większość województw zakończyła już uzgodnienia ze szpitalami i prawie wszystkie placówki podpisały kontrakty na drugie półrocze.

Według prezesa NFZ główne problemy, jakie mogą wystąpić z wprowadzaniem nowego systemu to błędy w kodowaniu procedur przez świadczeniodawców oraz kłopoty z systemami informatycznymi. Ponieważ NFZ nie dostarcza szpitalom oprogramowania, muszą je kupić od firm komercyjnych, w związku z czym istnieje obawa, że nie będą współdziałać z systemem informatycznym Funduszu.

Przez pierwsze trzy miesiące po wprowadzeniu systemu JGP będzie obowiązywać okres przejściowy. W razie kłopotów dyrektorzy placówek będą mogli zastosować tzw. uproszczoną sprawozdawczość.

Dla pracowników szpitali, którzy będą posługiwać się nowym systemem, NFZ zorganizował intensywne szkolenia. Przewidziane są one na co najmniej dwa lata, prowadzone będą w oddziałach wojewódzkich NFZ oraz w formie e-learningu.

Posłowie byli zaniepokojeni, czy na wprowadzeniu nowych zasad nie stracą szpitale wysokospecjalistyczne i czy okres przejściowy jest wystarczająco długi. Zdaniem Marka Balickiego (SdPl-Nowa Lewica) wprowadzanie takich zmian, w okresie systemowych zmian w funkcjonowaniu szpitali – przyspieszonym przekształcaniu ich w spółki – jest co najmniej ryzykowne. Sugerował, że co najmniej przez rok sprawozdawczość do NFZ powinna prowadzona być równolegle - w starym i nowym systemie, by ocenić, jakie będą efekty.

Beata Małecka-Libera (PO) zwróciła uwagę, że szkolenia pracowników szpitali powinny być długofalowe. Według Czesława Hoca (PiS) system wprowadzony jest bez odpowiedniego przygotowania i zbyt szybko.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski przypomniał, że prace nad systemem JGP zaczęły się już kilka lat temu, a uruchomienie go było kilkakrotnie przekładane - pierwotnie miał wejść w życie w październiku zeszłego roku. – Od tego czasu poczyniono wiele przygotowań – zapewnił. Jacek Paszkiewicz podkreślił natomiast, że nie ma danych pozwalających twierdzić, że szpitale wysokospecjalistyczne stracą na wprowadzeniu systemu JGP. Dodał, że część świadczeń w dalszym ciągu finansowana będzie z budżetu państwa.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH