Izba Polmed ws. opodatkowania sprzedaży wyrobów medycznych FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed zwróciła się do ministra finansów o równe traktowanie w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej pacjentów korzystających z finansowanych publicznie leków i wyrobów medycznych.

"Przekazany do konsultacji międzyresortowych projekt nie przewiduje zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej przychodu osiąganego w związku ze sprzedażą wyrobów medycznych finansowanych publicznie w trybie zaopatrzenia (np. pieluchomajtki, ortezy, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie)" - czytamy w stanowisku Polmedu.

Izba wnioskuje o pilną zmianę zapisów w tym zakresie, ponieważ "zwolnienie takie jest przewidziane dla obrotów ze sprzedaży wyrobów i leków refundowanych w systemie recept lekarskich. Pominięcie w projekcie kwestii sprzedaży wyrobów medycznych, które pacjent nabywa w trybie zaopatrzenia na podstawie zleceń lekarskich wydaje się przypadkowe, ale bardzo groźne".

Polmed zwraca uwagę, że zgodnie z projektem ustawy, opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji, z omawianego podatku zwolniony ma być jedynie przychód osiągany przez apteki ze sprzedaży detalicznej refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, znajdujących się w wykazie refundowanych produktów.

„Problem leży w tym, że oprócz wykazu produktów refundowanych (leków, wyrobów medycznych itp.), opartego na art. 37 ustawy o refundacji, w ramach którego produkty wydawane są na podstawie recept lekarskich, istnieje "bliźniaczy" wykaz produktów "refundowanych" wydawanych pacjentom na podstawie zleceń lekarskich - jest to tzw. system zaopatrzenia” - przypomina Izba Polmed

System ten obejmuje m.in. pieluchomajtki, worki stomijne, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, aparaty słuchowe, peruki dla osób poddawanych chemioterapii i setki innych niezbędnych produktów.

System zaopatrzenia reguluje ta sama ustawa o refundacji (w art. 38). Wyroby finansowane w trybie zaopatrzenia nie są objęte wykazem refundacyjnym z art. 37 ustawy o refundacji, tylko równoległym wykazem, wydawanym w formie rozporządzenia ministra zdrowia.

Zakup wyrobów medycznych przez pacjenta na podstawie zlecenia lekarskiego też jest finansowany przez NFZ - analogicznie jak zakup produktów refundowanych na podstawie recepty lekarskiej.

- Pragniemy zwrócić uwagę ustawodawcy na brak zapisów w zakresie wyrobów medycznych podlegających finansowaniu ze środków publicznych w trybie zaopatrzenia - mówi Janusz Szafraniec, prezes OIGWM Polmed.

- Detaliczna sprzedaż takich wyrobów powinna, podobnie jak leki refundowane, podlegać zwolnieniu z przedmiotowego opodatkowania, brak jest logicznych podstaw do różnicowania produktów refundowanych w taki, czy inny sposób - dodaje prezes Izby Polmed.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH