Izba Polmed o współpracy dostawców z lecznicami Podczas debaty "System compliance w szpitalu - moda czy konieczność?"; FOT. PTWP

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed była jednym z partnerów Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 18-20 lutego 2016 r.) oraz organizatorem kongresowej debaty "System compliance w szpitalu - moda czy konieczność?" - informuje Izba w komunikacie prasowym.

Dyskusję na temat konieczności wprowadzania w placówkach ochrony zdrowia standardów postępowania w sytuacjach trudnych i potencjalnie korupcjogennych poprowadził Witold Włodarczyk, dyrektor generalny OIGWM Polmed.

W roli prelegentów wystąpili: Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, Karolina Libront, prawnik, członek Komisji ds. zamówień publicznych OIGWM Polmed oraz zespół projektu MedKompas: dr Dariusz Bąk, ekspert ds. etyki i Wojciech Szefke, prawnik, ekspert rynku ochrony zdrowia.

Etyczna współpraca
na rynku ochrony zdrowia to obszar niezwykle szeroki. Izba Polmed od wielu lat poświęca temu zagadnieniu dużo uwagi, gdyż dostrzega jego wieloaspektowość.

- Zarówno prace komisji ds. zamówień publicznych Izby Polmed, których celem jest stworzenie pakietu wzorcowych umów do stosowania w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i prowadzony przez Izbę projekt MedKompas, w ramach którego opracowano uniwersalny system compliance dla placówek ochrony zdrowia mają jeden cel tj. stworzenie bezpiecznego dla obu stron środowiska współpracy - powiedział Witold Włodarczyk.

Dyrektor Krystyna Walendowicz przedstawiła jak przebiegał proces wdrażania systemu compliance, opracowanego w ramach projektu MedKompas, do struktur zarządzanego przez nią szpitala. Wdrożenie to był proces. Nie odbyło się to jednego dnia.

- Najpierw, wspólnie z ekspertami projektu MedKompas, oceniliśmy indywidualne potrzeby naszej placówki i zidentyfikowaliśmy obszary, w których w naszej placówce może dojść do występowania zdarzeń nieetycznych. Odbyło się to na podstawie badania - ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród naszych pracowników. Dzięki takiemu podejściu mieliśmy pewność, że system, który wdrożymy, będzie faktycznie odpowiadał naszym oczekiwaniom i nie będzie tylko sztucznym, administracyjnym tworem - tłumaczyła dyr. Walendowicz.

- Następnie eksperci projektu przeanalizowali zebrany materiał i dostosowali opracowany wcześniej zestaw wzorcowych dokumentów do rzeczywistych potrzeb naszego szpitala - mówiła dyrektor zakopiańskiej placówki.

- Teraz mamy procedury, które nas chronią i zmniejszają ryzyko wystąpienia zdarzeń wątpliwych etycznie. Dajemy tym samym sygnał, że w naszej placówce liczy się pacjent i chcemy być postrzegani jako placówka o wysokich standardach - podsumowała Walendowicz.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH