Izba Polmed o środkach na wyroby medyczne w planach finansowych NFZ Wydatki NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne per capita są wyraźnie niższe niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Fot. Fotolia

W 2018 roku Fundusz planuje przeznaczyć na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne 1,08 mld zł, czyli o 67,3 mln zł więcej niż obecnie.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED z aprobatą przyjęła informację o zwiększeniu budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2017 i 2018.

Szczególnie ważną kwestią jest skierowanie większej ilości środków publicznych na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne wydawane na zlecenie oraz ich naprawę. W 2018 roku Fundusz planuje przeznaczyć na ten cel 1,08 mld zł - 67,3 mln zł więcej niż obecnie. W opinii Izby, konieczne jest dalsze zwiększanie nakładów w tym obszarze - przekazała Izba POLMED w informacji dla mediów.

- Sukcesywne zwiększanie środków na refundację wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie odbieramy jako pozytywny znak. Nie należy jednak zapominać, że zapewnienie pacjentom odpowiedniego dostępu do wyrobów medycznych, wymaga skierowania większej ilości środków publicznych w tę stronę. Na tle Europy, Polska nadal wypada nie najlepiej pod kątem środków przeznaczanych na ten cel - zaznacza Anna Kasprzak, prezes Izby POLMED.

W opinii Izby wielkość środków przeznaczanych na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne wydawane na zlecenie nadal nie jest adekwatna do potrzeb. Wydatki NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne per capita są nawet kilkanaście razy niższe niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeciętnie, polski obywatel uzyska na te cel ok. 28 zł, kiedy w Czechach, już w 2013 roku, wskaźnik ten był prawie 15 razy wyższy i wynosił 415 zł na osobę. Słowacja i Węgry również znacząco przewyższają Polskę w tym obszarze i na zaopatrzenie w wyroby medyczne przeznaczają odpowiednio 150 zł i 70 zł na osobę (dane za 2015 rok).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH