Inwestowanie szpitali w jakość i modernizację stanie się nieopłacalne? FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rząd planuje całkowicie zrezygnować z obowiązku dostosowywania lecznic do wymagań określonych w rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 r. Zmiana ma zostać wprowadzona przy okazji nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, nad którą pracuje właśnie resort zdrowia.

Terminy na wdrożenie wymogów sanitarnych i techniczncych były wielokrotnie odraczane. Teraz rząd zamierza zwolnić placówki medyczne z obowiązku spełniania wyższych norm sanitarnych i technicznych

Z projektu nowelizacji ustawy wynika, że ośrodki, które nie spełnią kryteriów, będą mogły wystąpić z wnioskiem do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. I to sanepid oceni, czy szpital jest bezpieczny dla chorych i nadal może leczyć, czy też należy go zamknąć. Takie rozwiązanie ma być furtką dla tych szpitali, którym z końcem roku groziłaby nieuchronna likwidacja, bo zdążyć z adaptacją swoich budynków nie mają szans.

Zdaniem Andrzeja Mądrali, wiceprezydenta Pracodawców RP, gdyby ten pomysł wszedł w życie, dyrektorzy szpitali po raz kolejny otrzymają dowód, że inwestować w jakość się nie opłaca, bo MZ na niej nie zależy, a przy obecnym poziomie finansowania jest ona zupełnie marginalizowana.

Czytaj także: Pracodawcy RP: ministerstwu już nie zależy na wymogach dostosowawczych?

W opinii ekspertów powierzenie pracownikom sanepidu odpowiedzialności za los placówek narazi ich na naciski ze strony dyrektorów i właścicieli szpitali niezainteresowanych inwestowaniem w jakość. W ocenie Pracodawców RP propozycja resortu to "zamiatanie problemu pod dywan". W zamian proponują przegląd norm i wykreślenie tych, które rzeczywiście nie są niezbędne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH