Interna w Rabce: NFZ nie zapłaci, pieniądze da miasto i spróbuje odzyskać je przed sądem

Nadal nie wiadomo, czy NFZ podpisze ze Szpitalem Miejskim w Rabce kontrakt dla oddziału wewnętrznego na 2011 rok. W środę (5 stycznia) Fundusz miał zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu odwołania placówki. Rozstrzygnięcie jednak nie zapadło. Jeśli płatnik podtrzyma swoje stanowisko, istnienie szpitala stanie pod dużym znakiem zapytania.

Pieniądze na internę to prawie 50% wszystkich środków na lecznictwo szpitalne, jakie placówka uzyskuje od NFZ.

NFZ: ma być kompleksowo

W oświadczeniu burmistrz Rabki-Zdrój można przeczytać m.in.: „Brak kontraktu dla Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju w zakresie leczenia chorób wewnętrznych na lata 2011-2013 i udzielania świadczeń zdrowotnych w izbie przyjęć jest równoznaczny z likwidacją całego Szpitala i zmarnotrawieniem wysiłku wszystkich mieszkańców Rabki-Zdroju, którzy swoją pracą i wysiłkiem przyczyniali się do utrzymania tej dobrze funkcjonującej placówki”.

Fundusz nie przyznał kontraktu szpitalowi w Rabce, wskazując, że szpital nie zapewnia kompleksowych świadczeń medycznych.

W ocenie NFZ interna powinna mieć zaplecze innych oddziałów o podobnym profilu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku pacjentów nagłych. Ponieważ szpital w Rabce posiada tylko jeden całodobowy oddział dla pacjentów nagłych, zdarza się, że na badania lub operacje muszą oni być przewożeni do innych miejscowości, co wydłuża czas diagnozy i leczenia – argumentuje Fundusz.

Z tych powodów cały kontrakt na świadczenia w zakresie interny w powiecie nowotarskim otrzymał Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, który ma 10 specjalistycznych oddziałów i pełną, kompleksową diagnostykę na miejscu.

Poparcie z wielu stron
O kontrakt dla rabczańskiej interny zabiega nie tylko dyrekcja placówki, ale i właściciel szpitala, działającego w formie spółki, czyli samorząd Rabki-Zdrój.

Burmistrz miasta, Ewa Przybyło, zwróciła się z prośbą do „wszystkich posłów, senatorów i radnych sejmiku województwa małopolskiego o poparcie starań dotyczących uzyskania kontraktu dla oddziału wewnętrznego oraz izby przyjęć działających od wielu lat w Szpitalu Miejskim” – jak można przeczytać w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Urzędu Miasta.

W obronie rabczańskiego szpitala stanęły środowiska medyczne, m.in. Towarzystwo Internistów Polskich oraz małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych, prof. Jacek Musiał, który w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej napisał m.in.:

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH