Instytut w Kajetanach: rozliczamy się z NFZ zgodnie z przepisami

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach rozlicza się z NFZ w sposób rzetelny i zgodny z przepisami - zapewniła rzeczniczka ośrodka dr Renata Korneluk, komentując doniesienia medialne nt. kontroli prowadzonej w Instytucie w związku z nienależnie pobieranymi z NFZ świadczeniami.

- Instytut zawsze rozliczał i rozlicza się z NFZ w sposób rzetelny i zgodny z przepisami prawa, przede wszystkim mając na względzie interes swych pacjentów  - podkreśliła rzeczniczka Instytutu w przesłanym PAP oświadczeniu.

W środę "PB" podał, że w IFiPS pojawili się kontrolerzy z Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z podejrzeniem, że ośrodek pobierał nienależne świadczenia z NFZ.

Według dziennika Instytut zdecydowaną większość implantów słuchowych kupuje, część z nich otrzymuje jednak za darmo - w ramach projektów naukowych, lub od fundacji czy stowarzyszeń chcących pomóc niesłyszącym bądź niedosłyszącym pacjentom, głównie dzieciom. "PB" podał, że otrzymane bezpłatnie protezy słuchu Instytut wszczepiał w ramach kontraktu z NFZ i rozliczał je w ten sposób, że uzyskiwał zwrot kosztów zakupu implantów, mimo że sam za nie nie zapłacił.

Dr Korneluk podkreśliła, że w publikacji dziennika "słuszne jest" jedynie stwierdzenie, że Instytut w Kajetanach wykonuje zdecydowanie najwięcej operacji wszczepienia implantów słuchowych w Polsce (w przybliżeniu odbywa się w nim 3 na 5 tego rodzaju operacji przeprowadzanych w naszym kraju).

- Wykorzystanie w tym celu przekazanych urządzeń odbywa się przy tym z korzyścią dla pacjentów oraz dla samego Instytutu, który zaoszczędzone w ten sposób środki przeznacza na swoją działalność, bez żadnego uszczerbku dla interesów majątkowych państwa, w tym państwowego płatnika - czytamy w oświadczeniu.

Dr Korneluk dodała, że Instytut podjął już odpowiednie środki prawne w celu ochrony swego dobrego imienia, jak i w zakresie ochrony pacjentów, których dane znalazły się w sposób bezprawny w posiadaniu dziennikarzy czasopisma.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH