Instytut Onkologii w Gliwicach chce samodzielności. Temat powraca Przy Instytucie powstało Stowarzyszenie na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii, na czele którego stanęła posłanka PiS. Fot. archiwum

Za wyodrębnieniem z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie jego gliwickiego oddziału jako Śląskiego Instytutu Onkologii opowiedział się w poniedziałek (18 stycznia) marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Posłanka PiS Barbara Dziuk widzi potrzebę dialogu w tej sprawie.

Przy instytucie w ub. tygodniu powstało Stowarzyszenie na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii, na czele którego stanęła posłanka PiS, członkini sejmowej komisji zdrowia Barbara Dziuk. Zarówno ona, jak i marszałek opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez gliwicki szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów. Obecnie, kiedy jest częścią ogólnopolskiej instytucji, nadwyżki trafiają do oddziałów w innych częściach kraju.

- Nie możemy tolerować sytuacji, w której gliwicki oddział Centrum Onkologii jest ofiarą własnej gospodarności i zmuszony jest przekazywać wypracowane nadwyżki finansowe do ośrodków w Warszawie czy Krakowie, gdyż cierpią na tym pacjenci. Niezależny Śląski Instytut Onkologii będzie w moim odczuciu mógł lepiej dysponować tymi środkami - przekonywał w poniedziałek marszałek woj. śląskiego.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego apelował do radnych o poparcie tej inicjatywy. Zwrócił się w tej sprawie też do parlamentarzystów. Jak poinformował, dotychczas gliwickie Centrum Onkologii przekazało placówkom w Warszawie i Krakowie ok. 82,6 mln zł.

-Dla porównania - na wszystkie działania związane ze zdrowiem w tegorocznym budżecie województwa śląskiego zapisano kwotę 74 mln zł. To jednak nie koniec ewentualnych strat, gdyż w październiku minionego roku zażądano kolejnych 65 mln zł.

- Biorąc pod uwagę ambitne plany gliwickiego oddziału Centrum Onkologii, związane z wdrożeniem opiewającego na 223 mln zł rozwoju instytutu poprzez m.in. zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację placówki, remont bloku operacyjnego i budowę nowej sali operacyjnej, tak duża strata wypracowanych zysków może te plany uniemożliwić - argumentował marszałek.

Twórcy powołanego właśnie stowarzyszenia zapowiadają podejmowanie działań zmierzających do utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii z siedzibą w Gliwicach jako wielospecjalistycznego ośrodka onkologicznego, efektywnie działającego na terenie konurbacji śląskiej, a także mającego dominującą pozycję na terenie południowej Polski.

Prezes stowarzyszenia, posłanka Dziuk podkreśliła, że współpracuje z gliwickim szpitalem od kilkunastu lat. - Ten ośrodek jest liderem dla Śląska i całej Polski, leczą się w nim pacjenci z całego kraju. Zawsze był dobrze zarządzany. Decyzje w sprawie wypracowanych przez placówkę pieniędzy powinny być podejmowane wspólnie, a nie z zaskoczenia i z lekceważeniem argumentów strony śląskiej - powiedziała

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH