Instrumentariuszki chcą się kształcić i podnosić swoje kwalifikacje

Pielęgniarki operacyjne z całej Polski już po raz drugi spotkają się na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Pielęgniarek Operacyjnych "Europejskie Pielęgniarstwo Operacyjne - kształcenie, kompetencje, formy zatrudnienia". Podczas wydarzenia zostaną poruszone tematy dotyczące systemów kształcenia pielęgniarek operacyjnych w Polsce i Europie, uzyskiwanych kwalifikacji i kompetencji, a także stosowanych form zatrudnienia.

Praca instrumentariuszek jest całkowicie odmienna od pracy innych pielęgniarek, czy położnych. To od ich wiedzy, umiejętności i odporności psychofizycznej często zależy skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie operacji przez chirurga.

Pielęgniarki i położne operacyjne instrumentują do podstawowych i wysokospecjalistycznych zabiegów operacyjnych. Aby zachować zasady aseptyki i antyseptyki w trakcie zabiegu operacyjnego, pracują dwie pielęgniarki operacyjne - instrumentująca i pomagająca.

Do ich zadań należy przygotowanie do zabiegu: sali operacyjnej, narzędzi, sprzętu, materiału operacyjnego. Pielęgniarka operacyjna pomagająca współpracuje z instrumentującą oraz pozostałymi członkami zespołu operacyjnego w celu sprawnego przeprowadzenia zabiegu oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi. Pozostałe zadania związane są z odpowiednim postępowaniu po zakończonym zabiegu operacyjnym oraz zabezpieczeniem i organizacją pracy bloku operacyjnego.

Pielęgniarstwo operacyjne jest dziedziną, która wymaga najwyższych kwalifikacji, a w której zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje. Brak szkoleń, narastające problemy związane z deficytem kadry i niewłaściwą organizacją pracy w blokach operacyjnych prowadzą do pogorszenia sytuacji tej grupy. Do niepożądanych praktyk należy m.in. nie zapewnianie standardu dwóch pielęgniarek operacyjnych do zabiegu, nakłanianie pielęgniarek operacyjnych do wykonywania zadań, do których nie mają uprawnień, np. do asystowania przy zabiegach w zastępstwie lekarza.

W trosce o bezpieczeństwo pacjenta i jakość wykonywanych świadczeń pielęgniarki operacyjne same zaczęły zwracać uwagę na złą organizację pracy na blokach. Instrumentariuszki chcą się kształcić, uczestniczyć w kursach i podnosić swoje kwalifikacje. Niestety mało jest szkoleń dotyczących nowych technik operacyjnych. W związku z tym Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek zajęło się organizacją szkoleń oraz integracją środowiska pielęgniarek operacyjnych.

W trakcie konferencji prelekcje na te tematy wygłoszą pielęgniarki operacyjne z Polski i Europy, m. in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemiec oraz Czech. Gościem specjalnym konferencji będzie prezes Europejskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Operacyjnych EORNA Caroline Higgins, która przedstawi funkcjonowanie współczesnego pielęgniarstwa operacyjnego w Europie.

Organizatorem konferencji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH