Inspekcja pracy bada lubelskie szpitale

W szpitalach w całym województwie trwają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. To efekt skargi, jaką kilka miesięcy temu do inspekcji złożyły pielęgniarki z Lubelszczyzny.

– Doszłyśmy do wniosku, że nie korzystamy ze wzrostów wynagrodzeń, tak jak inne grupy zawodowe w szpitalach. Dyrektorzy placówek od dawna pomijają nas przy podwyżkach, nie przestrzegając przy tym przepisów prawa – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Lubelszczyźnie. – Dlatego poprosiliśmy Państwową Inspekcję Pracy o sprawdzenie przestrzegania w szpitalach rozporządzenia dotyczącego minimalnej obsady pielęgniarskiej na oddziałach oraz realizacji artykułu 59a ustawy o ZOZ.

Ten artykuł miał gwarantować przekazanie minimum 40 proc. z różnicy kontraktów NFZ między poszczególnymi latami na podwyżki płac dla pracowników opieki zdrowia. Tyle że, zdaniem pielęgniarek, one z tego nie korzystają.

– Koszty płacowe wynoszą od 65 do 85 proc. budżetu szpitala. Poprosiliśmy o informację i okazało się, że udział pielęgniarek to przeciętnie 19-20 proc. To nie my zabieramy najwięcej z tego budżetu a mimo to nie możemy doczekać się wzrostu wynagrodzeń – wyjaśnia Maria Olszak-Winiarska.

Kontrole PIP powinny się zakończyć z początkiem sierpnia. Do tej pory zakończono kontrole w pięciu szpitalach: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Szpitalu Wojskowym w Lublinie, Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie, SP ZOZ-ie w Radzyniu Podlaskim i Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu.

Z końcem września Państwowa Inspekcja Pracy przedstawi szczegółowy raport z kontroli, w którym opisze m.in. przestrzeganie przepisów o normach zatrudnienia i stosowanie się lubelskich szpitali do art. 59a ustawy o ZOZ.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH