Inno-Gene uzyskał wyłączność na nową technologię badań genetycznych Nowa technologia w zakresie badań genetycznych. Fot. archiwum

Inno-Gene podpisał umowę, dzięki której obejmie do 36,5 proc. udziałów w spółce Central Europe Genomics Center (CEGC), posiadającej wyłączność w Polsce na najnowocześniejszą technologię w zakresie badań genetycznych - sekwencjonowania całogenomowego (WGS).

Właścicielem technologii jest Illumina INC, największy na świecie producent urządzeń do wykonywania badań DNA metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS). Technologie te mają w najbliższych latach zdominować rynek badań genetycznych na świecie.

Jest to również pierwszy krok na drodze do stworzenia nowego źródła przychodów - tzw. Biobanku, a więc bazy danych, posiadającej informacje istotne z punktu widzenia dużych firm farmaceutycznych - podaje Inno-Gene w informacji dla mediów.

Drugą stroną podpisanego przez Inno-Gene kontraktu jest amerykańska firma International Technology Ventures, LLC (ITV), która od lat współpracuje z takimi podmiotami jak Illumina, czy Craig Venter Institute (prywatny podmiot, który jako pierwszy dokonał zsekwencjonowania ludzkiego genomu).

Na podstawie umowy Inno-Gene obejmie docelowo do 36,5 proc. udziałów w utworzonej przez amerykańskich partnerów spółce CEGC. Spółka ta będzie miała wyłączność na transfer należącej do Illumina technologii WGS (ang. Whole Genom Sequencing) do Polski. Inwestycja polskiej spółki będzie miała wartość 1,5 mln zł. Dodatkowo Inno-Gene wesprze CEGC swoim know-how w zakresie pozyskiwania dotacji unijnych.

- Dzięki tej inwestycji zajmujemy istotny przyczółek na regionalnym rynku badań genetycznych. Współpraca z takimi globalnymi gigantami jak Illumina ma bardzo szeroki wymiar. To nie tylko możliwości wprost biznesowe, jakie wiążą się z wyłącznością na dystrybucję technologii oferowanej przez urządzenie X-Ten w Polsce, czy dostępem do ogólnoświatowej sieci laboratoriów współpracujących z Illumina INC. To również nawiązanie relacji z amerykańskimi naukowcami, które będą owocować w bliskiej i dalszej przyszłości - powiedział Jacek Wojciechowicz, prezes i główny akcjonariusz Inno-Gene.

Inno-Gene jest polskim liderem badań wykonywanych metodą NGS (ang. Next Generation Sequencing), najnowocześniejszą techniką biologii molekularnej, oferującą zdecydowanie wyższą czułość i dokładność analiz w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Według raportu jednej z największych firm badawczych na świecie – MarketsAndMarkets – globalny rynek badań NGS w 2014 r. wart był 2,5 mld dol. i w najbliższych latach będzie rósł w tempie 23 proc. rocznie, by w 2020 r. osiągnąć poziom 8,7 mln dol.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH