Informatyzacja to klucz do koordynowania opieki medycznej Eksperci zwracali uwagę, że celem jest zapewnienie pacjentowi leczenia z uwzględnieniem prewencji, profilaktyki, diagnostyki, leczenia skojarzonego oraz płynność opieki od POZ po opiekę szpitalną. Fot. PTWP

Wprowadzenie skoordynowanej opieki  medycznej musi wiązać się z rozwojem informatyzacji ochrony zdrowia, tak by zapewnić przepływ informacji o pacjencie w poszczególnych elementach systemu - podkreślali eksperci w czasie sesji ''Skoordynowana opieka medyczna'' w czasie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali zwrócił uwagę, że skoordynowana opieka medyczna musi być efektywna kosztowo, dlatego jej koordynatorem powinni być menadżerowie. 

Eksperci na sesji poświęconej skoordynowanej opiece medycznej podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) w czwartek (18 lutego) zwracali uwagę, że celem jest zapewnienie pacjentowi leczenia z uwzględnieniem prewencji, profilaktyki, diagnostyki, leczenia skojarzonego oraz płynność opieki od podstawowej opieki zdrowotnej po opiekę szpitalną.

Prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych podkreślał, że chodzi o wypracowanie modelu w którym chory będzie miał zagwarantowaną kompleksową usługę i będzie prowadzony od jednego świadczenia do drugiego, w ramach ustalonego programu leczenia. 

Specjaliści podkreślali, że kluczem do tego jest odejście o skupiania się na poszczególnych procedurach - także w kontekście finansowym - na rzecz skoncentrowania się na efektach w postaci wyleczenia chorego i jego ogólnym dobrostanie. 

- Koncentrowanie się na poszczególnych procedurach stoi w opozycji do modelu skoordynowanej opieki - zwracał uwagę prof. Windak.

Anna Rulkiewicz, prezes Zarządu Grupy  Lux Med dodała, że o płynności i ciągłości opieki nad chorym w dużej mierze decyduje dostępność do informacji o historii zdrowia pacjenta.

- To  jednak na obecnym etapie jest  ograniczone przez barierę w postaci braku pełnej informatyzacji w ochronie zdrowia. Mówiąc o skoordynowanej opiece medycznej nie możemy też zapomnieć o jej jakości - komentowała Rulkiewicz.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH