Informacje o wynikach leczenia: jak je uzyskać i jak zweryfikować?

Na początku lipca br. American Heart of Poland SA (Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca) opublikowały dane dotyczące wyników leczenia w swoich placówkach zaznaczając, że zamierzają odtąd systematycznie dzielić się z opinią publiczną tego rodzaju wiedzą. W ocenie PAKS mogłaby ona być cenna nie tylko dla pacjentów, ale także - w zakresie kontraktowania - dla płatnika. Pozostaje jednak pytanie, kto i w jaki sposób miałby weryfikować informacje publikowane przez polskie lecznice w różnych zakresach świadczeń.

Prof. Paweł Buszman, przewodniczący rady nadzorczej PAKS zwraca uwagę w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że upublicznianie efektów leczenia przez konkretne placówki lub podmioty na rynku jest istotne przede wszystkim z punktu widzenia pacjenta. To dzięki takim działaniom uzyskuje on wiedzę na temat jakości leczenia w konkretnym szpitalu, a w konsekwencji będzie mógł wybrać ten, który dane zabiegi wykonuje najlepiej.

- Właśnie dlatego Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zdecydowały się opublikować wyniki inwazyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz leczenia kardiochirurgicznego w swoich ośrodkach - wyjaśnia specjalista.

- W Polsce placówki z reguły nie publikują takich danych, a byłyby one ważne również dla płatnika, który mógłby posiłkować się wiedzą na temat jakości leczenia w danej placówce w trakcie procesu kontraktowania. Mamy nadzieję, że nasza pionierska na polskim rynku publikacja zapoczątkuje proces dzielenia się z opinią publiczną wynikami leczenia przez wszystkie podmioty, zarówno publiczne, jak i prywatne - dodaje kardiolog.

Kwestia dobrej praktyki
Prof. Buszman przypomina jednocześnie, że publikowanie wczesnych i odległych wyników leczenia, mimo iż nie jest w Polsce prawnie wymagane, w wielu krajach należy do dobrej praktyki.

- Mówi o tym np. raport "Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2012". Jednym z najbardziej godnych uwagi przykładów państw zbierających i udostępniających pacjentom dane nt. wyników leczenia jest Dania, w której działa organizacja www.sundhedskvalitet.dk. Ocenia ona szpitale tak jak hotele, przyznając im od jednej do pięciu gwiazdek. Jednym z elementów oceny są uzyskiwane wyniki leczenia w duńskich placówkach - mówi profesor.

- Według raportu katalogi zawierające rankingi jakości oferowanych usług są dostępne również w takich krajach jak Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Węgry, Republika Macedonii i Słowenia. Tymczasem jakość świadczeń medycznych w Polsce nie jest kontrolowana. Dlatego Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca chcą publikować wyniki leczenia regularnie, promując tym samym w naszym kraju sprawdzone rozwiązania globalne - dodaje.

Prof. Buszman odnosi się również do kwestii weryfikacji danych podkreślając, że wyniki i koszty leczenia powinny być kontrolowane w sposób obiektywny przez NFZ, zarówno w okresie krótko- jak i długoterminowym.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH