Ile zarabiają polscy lekarze?

Ministerstwo Zdrowia przeanalizowało, ile zarabiają polscy lekarze. Różnice w wysokości dochodów okazały się porażające: lekarz bez specjalizacji pracujący na kontrakcie w województwie podkarpackim otrzymuje średnio brutto za jeden miesiąc pracy 14 335 zł, podczas gdy w województwie lubelskim 3 758 zł (dane za marzec 2012 r.).

Przypomnijmy: resort zdrowia co roku sprawdza i porównuje zarobki lekarzy. W tym celu rozsyła ankiety do szpitali i poradni z prośbą o ich wypełnienie. W tym roku dane przesłało 597 placówek. Dotyczą one średnich zarobków lekarzy zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i umowy cywilno-prawne.

Tak zarabiają ordynatorzy
Wśród lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę prym w wysokości zarobków wiodą ordynatorzy. Najlepsze uposażenie mają szefowie oddziałów zatrudnieni w województwach mazowieckim (12 677 zł) i świętokrzyskim (12 207 zł). Z podanych przez resort zestawień wynika jednak, że są też regiony, gdzie ordynatorzy wciąż zarabiają poniżej średniej krajowej. I tak: średnia krajowa pensja ordynatora na etacie wynosi 10,6 tys. zł brutto, podczas gdy ordynatorzy w Lubuskiem osiągają 8 973 zł brutto, w Śląskiem - 9 368 zł, w Małopolskiem - 9 576 zł, a w Łódzkiem - 9 614 zł.

Wyższymi dochodami mogą się pochwalić lekarze zatrudnieni na kontraktach: w grupie ordynatorów najwyższe wynagrodzenie otrzymywali tu lekarze z województwa lubuskiego (15 556 zł), następnie mazowieckiego (14 915 zł) oraz z pomorskiego (14 481 zł). Na drugim końcu znaleźli się ordynatorzy z województwa lubelskiego, których dochody wyniosły 9 826 zł, przy średniej krajowej 12 967 zł.

W tej kategorii zadziwia jeszcze inny fakt. Zarobki lekarzy kontraktowych bez specjalizacji mogą dorównać a nawet przewyższać dochody ordynatorów zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Taka sytuacja ma np. miejsce w Podkarpackiem, gdzie dochody ordynatora wyniosły średnio 13 373 zł, a lekarza bez specjalizacji - 14 335 zł.

Skąd te dysproporcje?
Dr Zdzisław Szramik, członek Naczelnej Rady Lekarskiej ocenia, że wysokie różnice w dochodach, zależne od regionu, nie są niczym uzasadnione. - Mamy przecież jeden NFZ, który ustala stawki i pracodawcy dysponują w zasadzie takimi samymi pieniędzmi za poszczególne świadczenia, płace powinny być zatem zbliżone, jeżeli nie identyczne - mówi Szramik.

Dr Marek Zabłocki, szef Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej zwraca z kolei uwagę, że wyniki resortowej ankiety potwierdzają tylko to, co wiadomo od dawna: w Polsce są miejsca, gdzie lekarzom płaci się lepiej i gorzej. Dzieje się tak, ponieważ na dochody szpitali mają wpływ dwa źródła. Z jednej strony są to kontrakty z NFZ, niskie i nie determinujące różnic w zarobkach. Drugim elementem jest stopień finansowania placówek ochrony zdrowia przez organ założycielski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH