Ile wytrzyma samorząd

Obecnie wszystkie jednostki, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa zachodniopomorskiego, bilansują się i mają dodatni wynik finansowy. Większość z nich nie ma już zobowiązań wymagalnych, w tym publiczno-prawnych. Paradoksalnie jednak, ze względu na ów dobry wynik, praktycznie nie możemy skorzystać z tzw. planu B, choć popieramy samą ideę komercjalizacji publicznych ZOZ-ów

– Problem tkwi w tym, iż plan B nie przewiduje wsparcia ani źródeł finansowania najbardziej istotnych elementów procesu likwidacyjno-przekształceniowego, których koszty – w obecnym kształcie rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale” – spadną na barki samorządów.

– Chodzi m.in. o środki na spłatę wszystkich przejmowanych przez samorząd zobowiązań po likwidacji SPZOZ-u, koszty wyceny majątku, który przejmie nowy podmiot w celu dalszej realizacji świadczeń zdrowotnych, koszty restrukturyzacji organizacyjnej przekształcanych jednostek oraz dostosowania obiektów do wymogów fachowo-sanitarnych, koszty tworzenia spółek prawa handlowego, wreszcie koszty sporządzenia analiz medycznych i ekonomiczno-finansowych – wylicza marszałek Hok.

Resort zdrowia w swoim progranie nie przewidział dotacji rozwojowych, które motywowałyby do zmiany formy prawnej zakłady o stabilnej sytuacji ekonomicznej.

– Dlatego wciąż oczekujemy na drugi etap programu wspierającego komercjalizację ZOZ-ów, który byłby przeznaczony dla ZOZ-ów w dobrej kondycji finansowej. Zakładane w obecnym planie B rozwiązania, naszym zdaniem, w zbyt dużym zakresie zrzucają odpowiedzialność finansową, prawną i merytoryczną na jednostki samorządu terytorialnego – zaznacza Marek Hok.

– Planowane w programie dotacje celowe, m.in. na pokrycie przejętych przez samorząd zobowiązań likwidowanych SPZOZ-ów, mają charakter refundacyjny. Będą przyznawane po spełnieniu wielu warunków i przeprowadzeniu długotrwałych procedur likwidacyjno-przekształceniowych. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności dużymi kosztami będą obciążone samorządy. W niektórych z nich, zanim doczekają się dotacji, będzie być może trzeba wprowadzić zarząd komisaryczny...

* Wypowiedź jest fragmentem tekstu opublikowanego w najnowszym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (czerwiec 2009).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH