Ile samorządy wydają na ochronę zdrowia Fot. archiwum

3,9 mld zł wydały w 2015 r. jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli na ochronę zdrowia. Te wydatki stanowią "choć niewielkie, ale cenne" dopełnienie publicznego systemu finansowania ochrony zdrowia w Polsce - ocenili autorzy raportu o wydatkach samorządów na ten cel.

Źródłem danych raportu były sprawozdania z wykonania planu wydatków budżetowych za lata 2006-2015, udostępnione przez Ministerstwo Finansów, jak również dane statystyczne GUS. Jak przypominają autorzy raportu, jednostki samorządu terytorialnego (JST), obok Narodowego Funduszu Zdrowia i państwa, pełnią rolę jednego z publicznych płatników w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Znaczenie udziału wydatków JST w ochronie zdrowia jest jednak bardzo niewielkie, bo jak wynika z danych GUS, w 2015 r. koszty świadczeń zdrowotnych poniesione przez NFZ wyniosły 67,5 mld zł, zaś z budżetu państwa na ochronę zdrowia wydatkowano 7,3 mld zł. Wydatki samorządowe na ochronę zdrowia w 2015 r. stanowiły najmniejszy odsetek wydatków publicznych i wyniosły 3,9 mld zł.

"Wydatki JST na ochronę zdrowia stanowią, choć niewielkie, ale cenne dopełnienie funkcjonującego publicznego systemu finansowania ochrony zdrowia w Polsce" - oceniają autorzy raportu.

 Dostrzegalny - jak piszą autorzy opracowania - jest spadek zakresu odpowiedzialności samorządów za realizację zadań w zakresie ochrony zdrowia, czego potwierdzeniem jest malejący poziom wydatków na lecznictwo ambulatoryjne i szpitale (wycofywanie się samorządów z realizacji tych zadań).

W raporcie uznano też, że wydatki ponoszone na ochronę zdrowia mają charakter bieżący - na przestrzeni lat znacząco zmniejszył się odsetek wydatków przeznaczanych na realizację zadań inwestycyjnych; wyłącznie w samorządach wojewódzkich odsetek realizowanych wydatków majątkowych utrzymywał się na wysokim poziomie.

Raport opracowany przez dwutygodnik "Wspólnota" zaprezentowano podczas trwającego w Katowicach w czwartek i w piątek XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, któremu towarzyszyło Samorządowe Forum Zdrowia. Podczas katowickiego forum prezentowano ciekawe przykłady zaangażowania samorządów w ochronę zdrowia ich mieszkańców.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer opowiadał o tym, jak w miejskim szpitalu - po tym jak nie dostał w 2011 r. kontraktu na okulistykę - postawiono na operowanie zaćmy na warunkach komercyjnych, przy czym mieszkańcy miasta mogą liczyć na znaczącą dopłatę. Koszt komercyjnej operacji usunięcia zaćmy w rudzkim szpitalu to obecnie 2,7 tys. zł. Mieszkańcy Rudy płacą jednak tylko niecałe 52 proc. tej kwoty.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH