Ile samorządy wydają na ochronę zdrowia?

Samorządy wydały w 2011 r. na ochronę zdrowia 4 089,5 mln zł. Gminy najwięcej przeznaczyły na przeciwdziałanie alkoholizmowi i lecznictwo ambulatoryjne, a województwa na szpitale, medycynę pracy i lecznictwo psychiatryczne.

Jak wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2011 r.", samorządy terytorialne przeznaczyły ze swoich budżetów na ochronę zdrowia 4 089,5 mln zł (łącznie ze środkami otrzymanymi z budżetu państwa), co stanowiło 2,5 proc. ogółu wydatków samorządów terytorialnych.

W roku poprzednim wydatki samorządów na ochronę zdrowia wyniosły 2,2 proc. ogółu ich wydatków. W przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej na ochronę zdrowia wydały w 2010 r. województwa: łódzkie, dolnośląskie i pomorskie, a najmniej - opolskie, małopolskie i wielkopolskie.

Strumienie wydatków budżetu państwa skierowane były głównie na: ratownictwo medyczne (24,6 proc.), składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz świadczenia dla osób, które nie są objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (21,6 proc.). Istotny był również udział wydatków na inspekcję sanitarną (12 proc.), programy polityki zdrowotnej (10,6 proc.) i funkcjonowanie szpitali (8,1 proc.).

Wydatki z budżetu państwa na ochronę zdrowia (dział 851 klasyfikacji budżetowej) wyniosły w 2011 r. 7 492,3 mln zł. Stanowiły one 2,5 proc. łącznych wydatków z budżetu. W roku poprzednim wyniosły one 2,3 proc.

Gminy rozdysponowały środki na ochronę zdrowia (605,5 mln zł) głównie na przeciwdziałanie alkoholizmowi (61,4 proc.) i na lecznictwo ambulatoryjne (5,8 proc.).

Spośród jednostek terytorialnych, powiaty dysponowały największym budżetem - łącznie 1 516,6 mln zł. W dominującej części przeznaczony był na składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz świadczenia dla osób, które nie są objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (łącznie 57,2 proc.) i na szpitale (19,4 proc.).

Miasta na prawach powiatu przeznaczały swoje środki, czyli 983,1 mln zł głównie na trzy rozdziały budżetowe: szpitale (28,6 proc.), składki na ubezpieczenia zdrowotne i świadczenia dla osób, które nie są objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (26,5 proc.) oraz na przeciwdziałanie alkoholizmowi(24 proc.).

W wydatkach ponoszonych przez województwa (984,1 mln zł) dominowały szpitale (748,2 mln zł, czyli 76 proc. budżetu województw). Udział kwot przeznaczonych na szpitale w budżecie województw był o prawie 9 punktów procentowych większy niż w poprzednim roku. W 2010 r. wynosił 67 proc.

Więcej: www.portalsamorządowy.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH