Ile rzeczywiście kosztują procedury? Trudno się doliczyć

W ochronie zdrowia mamy już przeszkolonych 1281 tzw. liderów rachunku kosztów, nadal jednak brakuje projektu ministerialnego rozporządzenia dotyczącego rachunku kosztów pozwalającego m.in. na rzetelną wycenę procedur. Nie wiadomo czy i kiedy powstanie taki dokument. Tymczasem NFZ próbuje ustalić ceny świadczeń w oparciu o własną metodologię.

To już kolejne w ostatnim czasie podejście płatnika do zmierzenia się z wycenami procedur opartymi o ich realne koszty, podyktowane m.in. płynącymi ze szpitali opiniami o zbyt niskim wyszacowaniu części świadczeń w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP).

Podwójna rekomendacja
Jak tłumaczy Wiesława Kłos zastępca prezesa NFZ ds. finansowych, płatnik zdecydował się teraz na przyjęcie metody podwójnej rekomendacji. Metoda ta polega na opisaniu procedur medycznych przy pomocy dwóch kart. Pierwsza - diagnostyczno-terapeutyczna, zawiera informacje z zakresu czynności wykonywanych w ramach procedur w szpitalach m.in. o badaniach przeprowadzonych u pacjenta, podanych lekach, użytym sprzęcie, zaangażowanym w leczenie personelu, czasie hospitalizacji.

Druga z kart to kosztowa. Tu metodologiczna nowość polega na tym, że na podstawie doboru próby statystycznej szpitali w całym kraju to bezpośrednio od jednostek NFZ chce zbierać dane o rzeczywistych kosztach przez nie ponoszonych. NFZ zamierza prosić szpitale o takie dane jak np.: figurująca na fakturze cena zakupu leku użytego w procedurze, amortyzacja sprzętu na bloku operacyjnym czy w oddziale, średnie wynagrodzenie lekarzy, koszty hotelowe. Inaczej nie uda się dociec ile właściwie kosztują poszczególne procedury, gdyż szpitale liczą koszty na różne sposoby.

Nie obowiązuje rozporządzenie dotyczące rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej z 1998 roku. Nie ma też nowego aktu prawnego, który wprowadzałby nowoczesny rachunek kosztów, choć powstała naukowo opracowana metodologia. Została przedstawiona dwa lata temu przez resortowy zespół ds. rachunku kosztów, powołany jeszcze przez byłą minister zdrowia Ewę Kopacz. Zespół formalnie istnieje nadal, z tym, że jego ostatnie spotkanie miało miejsce w marcu 2011 roku.

Naukowa metodologia
- We wrześniu 2011 r. przekazałam panu ministrowi Cezaremu Rzemkowi zasiadającemu w tym zespole projekt standardu rachunku kosztów. Jeszcze kiedy powstawał standard zakładano, że zostanie on opublikowany w ramach rozporządzenia ministra zdrowia. Jak dotąd nie mamy informacji na temat zaawansowania prac nad rozporządzeniem - mówi przewodnicząca zespołowi prof. Gertruda Świderska, kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH