- Jesteśmy na etapie zbierania wszelkich bardzo dokładnych informacji. Myślę, że w ciągu dwóch tygodni będziemy w stanie przekazać panu premierowi pełną wiarygodną informację na temat szacunków kosztów wejścia w życie ustawy, którą będzie proponował pan poseł Gowin - powiedziała minister Ewa Kopacz.

Zaznaczyła, że program dotyczący refundacji zapłodnień in vitro jest programem, którego koszty bardzo trudno oszacować.

- Dlatego, że dzisiaj mamy tylko wiedzę o przypadkach tych kobiet, które korzystały z tej formy zapłodnienia, ale z pełną odpłatnością. Nie wiemy ile będzie chętnych do tego rodzaju zabiegu w sytuacji, w której wprowadzimy częściową refundację - zaznaczyła minister zdrowia.

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że zapłodnienie metodą in vitro powinno być częściowo refundowane.

- Zapłodnienie metodą in vitro będzie w Polsce legalne, częściowo refundowane, a zarodki będą prawnie chronione - zapowiedział.

Podkreślił, że ustawa dotycząca in vitro powinna trafić do Sejmu jeszcze w grudniu. Premier mówił także, że zarodki będą chronione m.in. przed komercyjnym wykorzystaniem i eksperymentami.

- Będziemy szukać takich rozwiązań prawnych, które dają możliwie duże bezpieczeństwo zarodkom tak, aby uniemożliwić działania, które my oceniamy jako działania niekorzystne czy wręcz patologiczne. A więc będziemy chronili bezpieczeństwo zarodków i bezpieczeństwo rodziców - podkreślał Donald Tusk.

Poinformował, że zespół ds. bioetyki działający przy jego kancelarii, który pracował nad założeniami do ustawy regulującej kwestie związane z zapłodnieniem in vitro i przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji Konwencji Bioetycznej Rady Europy, zakończył prace, a jego raport został opublikowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH