IX Forum Rynku Zdrowia: wycena procedur - dlaczego płatnik ma z tym problem?

Wycena procedur jest istotna zarówno dla płatnika, jak i dla świadczeniodawcy - przypomniała podczas sesji "Zarządzanie placówkami ochrony zdrowia - wybrane zagadnienia" w ramach IX Forum Rynku Zdrowia Wiesława Kłos, zastępca prezesa NFZ ds. finansowych.

- Problem w tym, że płatnik nie dysponuje żadnym narzędziami pozyskiwania niezbędnych danych, gdyż sprawozdawczość u nas kuleje. W efekcie mamy kłopot z przyjęciem właściwej metody wyceny procedur - mówiła Wiesława Kłos.

- W każdym szpitalu sposób leczenia jest różny, mamy także zróżnicowanie organizacyjne, dlatego nie sposób podejść do wyceny bazując na rzeczywistych kosztach. W rezultacie zdecydowaliśmy się na metodę podwójnej rekomendacji - dodała.

- Początkowo próbowaliśmy współpracować z konsultantami krajowymi, ale ta droga nie okazała się trafiona. Następnie wyłoniliśmy szpitale i konkretne procedury, a nasi pracownicy zaczęli zapoznawać się z dokumentacją medyczną w lecznicach. Gdy okazało się, że ma się ona nijak do rozliczeń z NFZ, także i ten kierunek trzeba było zarzucić - stwierdziła Wiesława Kłos.

Zaznaczyła, że obecnie tworzona jest specjalna aplikacja internetowa. Fundusz chce, aby szpitale same wpisywały tam leki i postępowania diagnostyczne. - Mamy nadzieję, że tą drogą uda się nam pozyskać potrzebne dane - powiedziała zastępca prezesa NFZ ds. finansowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH